• გიორგი მღებრიშვილმა, საზღვაო სეზონის გახსნასთან დაკავშირებით, შსს-ს აჭარის დანაყ...
გიორგი მღებრიშვილმა, საზღვაო სეზონის გახსნასთან დაკავშირებით, შსს-ს აჭარის დანაყოფების მუშაობის მონიტორინგი განახორციელა
ტურისტული სეზონის გახსნასთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი აჭარის რეგიონს ეწვია და სამინისტროს ადგილობრივი დანაყოფების საქმიანობას პირადად გაეცნო.
შს მინისტრი სარფის სასაზღვრო გამტარ პუნქტსა და ბათუმის აეროპორტში იმყოფებოდა. გიორგი მღებრიშვილი მესაზღვრე-კონტროლიორებსა და პატრულ-ინსპექტორებს გაესაუბრა და მათი საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიიღო. ბათუმში ვიზიტის დროს, შს მინისტრმა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სწრაფმავალი კატარღით სანაპირო ზოლის მონიტორინგი განახორციელა.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, საზღვაო სეზონზე საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვის უზრუნველყოფის მიზნით, აჭარის რეგიონში, ბათუმსა და ქობულეთში დამატებითი ძალები მიავლინა. მოქალაქეებისა და საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოებას 270 პატრულ-ინსპექტორი იცავს. საპატრულო პოლიციის თანამშრომლები ბათუმის ბულვარში პატრულირებას ელექტრომობილებითა და ე.წ. სეგვეით ახორციელებენ. საპატრულო პოლიციის შემადგენლობა 200-მდე გაიზარდა ბათუმის აეროპორტსა და სარფის სასაზღვრო გამტარ პუნქტშიც.
საზღვაო სეზონს შსს-ს დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი ასევე გაზრდილი შემადგენლობით და ახალი შენობით შეხვდა. აჭარის სამმართველოში 1000-მდე დაცვის პოლიციელი მუშაობს, ხოლო ბათუმის ბულვარს 100-მდე დაცვის პოლიციელი იცავს.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის შესაძლებლობები გაძლიერდა. გაიზარდა პირადი შემადგენლობა, მცურავი საშუალებები სრულ მზადყოფნაშია და, დამსვენებლების უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, საზღვაო პატრულირება 24 საათის განმავლობაში ხორციელდება.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტო საკურორტო სეზონს შესაბამისი ტექნიკით აღჭურვილი შეხვდა. სარფიდან ჩოლოქის ჩათვლით შეკეთდა, როგორც ხის, ასევე რკინის სამაშველო კოშკურები. ყველა საგუშაგოს გააჩნია პირველადი სამედიცინო დახმარების აფთიაქი. სეზონურმა მაშველებმა პირველადი სამედიცინო დახმარების კურსებიც გაიარეს. წელს, პირველად, მათ დაურიგდათ ხელოვნური სუნთქვის აპარატი, რომლის საშუალებითაც ისინი პირველადი სამედიცინო დახმარების გაწევას უფრო ეფექტიანად შეძლებენ. რისკების პრევენციის მიზნით, ზღვაში განთავსდა საცურაო არეალის (ზოლის) მანიშნებელი ტივტივები. სანაპიროზე დამონტაჟდა ქართული და ინგლისურენოვანი საინფორმაციო აბრები, რომლებიც დამსვენებლებს ცურვისათვის სარისკო ადგილების შესახებ აფრთხილებს. პარალელურად, მყვინთავებს კვალიფიკაციის ასამაღლებელი შესაბამისი ტრენინგი ჩაუტარდათ. გაიზარდა წყალზე სამაშველო განყოფილების ტექნიკის რაოდენობა, განახლდა მაშველი-მყვინთავების აღჭურვილობა, სეზონური მაშველების რიცხვმა კი 135-ს მიაღწია.

• Mr. Giorgi Mghebrishvili conducted monitoring of Adjara units of the MIA in conn...
Mr. Giorgi Mghebrishvili conducted monitoring of Adjara units of the MIA in connection with opening sea season
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs visited Adjara region in connection with opening of the tourist season and personally got acquainted with the activities of the units.
The Minister of Internal Affairs was at Sarpi border checkpoint and Batumi Airport. Mr. Giorgi Mghebrishvili talked to the border-controllers and patrol officers and received detailed information about their activities. The Minister conducted the coastline monitoring during his visit by the high-speed boat of the Patrol Police Department of the MIA.
The Ministry of Internal Affairs sent additional forces to Adjara region, in particular to Batumi and Kobuleti for ensuring the public order during sea season. Civilians’ and traffic safety shall be protected by 270 patrol officers. They will be patrolling in Batumi Boulevard by electric cars and so called Segway. Number of the patrol police officers has been increased by 200 in Batumi Airport and Sarpi border checkpoint.
The Security Police Department of the MIA also increased the number of its personnel for the sea season. The Department has a new building. Adjara Division employs up to 1000 security police officers while the Batumi Boulevard is protected by 100 police officers.
The Border Police Coast Guard Department of the MIA has expanded its capacities. The Department increased the number of its personnel; it operates floating transport means in full readiness and conducts maritime patrolling in 24-hour regime for protection of the safety of holidaymakers.
The Emergency Situations Management Department of the MIA meets the sea season with the relevant equipment. The wooden as well as metal rescue towers are repaired from Sarpi to Choloki. All watch towers are provided with the first aid pharmacy. Seasonal lifeguards have passed training courses in the first medical aid. This year, for the first time, they were given medical ventilation apparatus, which will help them to give the first aid in a more effective way. With the purpose to prevent risks, the swimming area (line) indicating buoys are accommodated in the sea. Signboards providing the holidaymakers with the information on the risk places for swimming in Georgian and English languages are installed on the beach. At the same time, the divers have passed the relevant training for raising their qualification skills. The number of the water devices for the rescue unit has been increased, the equipment of the rescue-divers – renewed and the number of seasonal lifeguards reached 135 persons.