• გიორგი მღებრიშვილი შსს-ს მიერ აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში სასწავლებლად წარგ...
გიორგი მღებრიშვილი შსს-ს მიერ აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში სასწავლებლად წარგზავნილ ახალგაზრდებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი შსს-ს მიერ აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში (United States Coast Guard Academy – USCGA) სასწავლებლად წარგზავნილ ორ ახალგაზრდას - ნიკოლოზ ტვილდიანს და სანდრო სტაჟაძეს შეხვდა.
გიორგი მღებრიშვილმა სტუდენტებს აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში ჩარიცხვა მიულოცა და წარმატებები უსურვა.
„ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ იმისთვის, რომ შსს-ში დასავლური სტანდარტები დავამკვიდროთ, რისთვისაც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს მაღალკვალიფიციურ კადრებს. ამაყი ვარ, რომ ჩვენს უწყებას საშუალება მიეცა, აშშ-ს მთავრობის მხარდაჭერით, მსოფლიოს ერთ-ერთ პრესტიჟულ უმაღლეს სასწავლებელში - აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში ორი ქართველი ნიჭიერი ახალგაზრდა წარგვეგზავნა, იმ პირობით, რომ სწავლის დასრულების შემდეგ ისინი თავიანთ ქვეყანაში დაბრუნდებიან და სამშობლოს ემსახურებიან, კერძოდ, შსს-ს სანაპირო დაცვაში იმუშავებენ. მე თქვენზე დიდ იმედს ვამყარებ და დარწმუნებული ვარ, რომ საქართველოს სანაპირო დაცვის გაძლიერებაში თქვენს წვლილს შეიტანთ“, - განაცხადა შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა.
შს სამინისტრომ აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში მის მიერ შერჩეული კანდიდატები წელს პირველად წარგზავნა. ხელშეკრულების თანახმად, აკადემიის დასრულების შემდეგ, ისინი, სულ მცირე, 5 წლის განმავლობაში საქართველოს შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტში იმსახურებენ.
სამინისტრომ აშშ-ს სანაპირო დაცვის აკადემიაში, სამოქალაქო ინჟინერიის ფაკულტეტზე სასწავლებლად გ.ზალდასტანიშვილის სახელობის ამერიკული აკადემიის კურსდამთავრებული, ნიკოლოზ ტვილდიანი და „მომავლის სკოლის“ კურსდამთავრებული, სანდრო სტაჟაძე შეარჩია.
წარსაგზავნი კანდიდატების შერჩევა, მათი მომავალი პროფესიის გათვალისწინებით, აკადემიური მოსწრებისა და გასაუბრების საფუძველზე მოხდა. შსს-ს აკადემიის კოორდინაციით, ასევე, ჩატარდა შერჩეული კანდიდატების ნორმატივების გამოცდა, რომელსაც აშშ-ს თავდაცვის სფეროში თანამშრომლობის სამსახურის (Office of Defense Cooperation - ODC) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

• Minister of Internal Affairs met with students to be sent to study at United St...
Minister of Internal Affairs met with students to be sent to study at United States Coast Guard Academy
Minister of Internal Affairs met with Nikoloz Tvildiani and Sandro Stazhadze who were chosen to be sent to study at United States Coast Guard Academy – USCGA.
Giorgi Mgebrishvili congratulated students on enrollment in United States Coast Guard Academy and wished them success.
"We are doing everything to establish Western standards in the MIA, for which highly qualified staff is crucial. I am proud that our agency has been able to send two Georgian talented youngsters in the US Coast Guard Academy, one of the most prestigious universities in the world with the support of the US Government, provided that they will return to their country after their studies and serve their homeland, in particular, they will work in the Coastal Guard Department of the Ministry of Internal Affairs. I am very confident about you and I am confident that you will contribute to strengthening Georgia's coast protection, "said Giorgi Mgebrishvili at the meeting.
This year, Ministry of Internal Affairs sent its selected candidates in the US Coast Guard Academy for the first time. According to the agreement, after the completion of the academy, they will serve at least five years in the Coast Guard Department of the Border Police of Georgia.
The Ministry has selected Sandro Stozadze, a graduate of G. Zaldastanishvili American Academy of Sciences and Nikoloz Tvildiani and "Future School" graduate to send for studies at the US Coast Guard Academy.
Selection of nominees was based on their academic performance and interviews, taking into account their future professions. Under the coordination of the Academy of MIA the examination of the selected candidates in physical capacities were also conducted which was attended by representatives of the US Office of Defense Cooperation (ODC).