• გიორგი მღებრიშვილი საზღვარგარეთ წარგზავნილ საქართველოს პოლიციის ატაშეებს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი საქართველოს შსს-ს მიერ სხვადასხვა ქვეყანაში წარგზავნილ პოლიციის 12 ატაშეს შეხვდა და საგანგებო თათბირი გამართა.
ატაშეებმა მინისტრის გაწეული საქმიანობის შესახებ დეტალური ანგარიში ჩააბარეს და დავალებები მიიღეს. შეხვედრაზე შს მინისტრმა ხაზი გაუსვა ეფექტური საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის განხორციელებისთვის პოლიციის ატაშეების ინსტიტუტის მნიშვნელობას. როგორც გიორგი მღებრიშვილმა აღნიშნა, ვიზალიბერალიზაციის შემდგომ, ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებში წარგზავნილი ატაშეების როლი კიდევ უფრო გაიზარდა.
შს მინისტრმა მიმდინარე წლის აპრილის თვეში ევროპოლთან გაფორმებული ოპერატიული თანამშრომლობის შეთანხმების მნიშვნელობაზეც ისაუბრა.
„ძალიან მალე ჩვენი პარლამენტი მოახდენს შეთანხმების რატიფიცირებას და თქვენს რიგებს შეემატება მეკავშირე ოფიცერი ევროპოლში, რომელსაც სულ რამდენიმე თვეში წარვგზავნით. ჩვენ გვექნება შესაძლებლობა, ვითანამშრომლოთ ევროპოლთან და ევროპოლის მეშვეობით ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოების სამართალდამცავ ორგანოებთან, როგორც ოპერატიული, ასევე, არაოპერატიული მიმართულებით, უსაფრთხო არხის მეშვეობით გავცვალოთ მნიშვნელოვანი საპოლიციო და ოპერატიული ინფორმაცია, მონაწილეობა მივიღოთ ევროპოლის ფარგლებში ორგანიზებულ ერთობლივ საგამოძიებო ჯგუფებში“, - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
შეხვედრის დასასრულს გიორგი მღებრიშვილმა თითოეულ ატაშეს გაწეული საქმიანობისათვის მადლობა გადაუხადა და წარმატებები უსურვა.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with 12 police attaches sent by MIA in foreign countries.
Attaches acquainted Minister with the fulfilled activities and received further instructions. At the meeting Minister pointed out the importance of the role of police attaches in developing effective police cooperation. As it was stressed by Giotgi Mgebrishvili, the role of police attaches deployed in EU states has become much more important.
Minister also reviewed the importance of the agreement concluded with EUROPOL on operative cooperation.
“In the nearest future, Georgian Parliament will ratify the agreement and you will be joined by another Liaison Officer deployed in EUROPOL, which will be sent within a few months. We will have the opportunity to cooperate with EUROPOL and European law enforcement agencies of EU member states through EUROPOL, both in operational and in the non-operational direction, exchange operative and police information through secure channel, to take part in the joint investigative groups organized within the framework of the EUROPOL" ,
At the end of the meeting Giorgi Mgebrishvili thanked police attaches for their service and wished them success.