• გიორგი მღებრიშვილი ქვემო საქსონიის ფედერალური მიწის შინაგან საქმეთა მინისტრს შეხ...
გერმანიაში სამუშაო ვიზიტით მყოფი საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ქალაქ ჰანოვერში ქვემო საქსონიის ფედერალური მიწის შინაგან საქმეთა და სპორტის მინისტრ ბორის პისტორიუსს შეხვდა.
შეხვედრაზე გერმანულმა მხარემ ხაზგასმით პოზიტიურად შეაფასა ის ურთიერთობები, რომელიც ქვემო საქსონიის ფედერალური მიწისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრებს შორის არსებობს, მათ შორის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის, არალეგალური მიგრაციისა და რეადმისიის კუთხით.
როგორც ბორის პისტორიუსმა აღნიშნა, გერმანელი და ქართველი სამართალდამცველები ოპერატიულად და წარმატებით თანამშრომლობენ. „ჩვენი ურთიერთობები ნამდვილად სამაგალითოა. თითზე ჩამოსათვლელია იმ ქვეყნების რიცხვი, რომელთანაც ასე ნაყოფიერად ვთანამშრომლობთ. ინფორმაციის გაცვლა და ყველა საჭირო პროცედურა უმოკლეს ვადებში ხორციელდება. მართალია, ქართველების მიერ ჩვენს მიწაზე ჩადენილი დანაშაული სხვა ქვეყნების მოქალაქეების კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებთან შედარებით მცირეა, მაგრამ ეს მაინც პრობლემაა, რომელსაც ერთობლივად უნდა ვებრძოლოთ. საქართველოს შს მინისტრის დამოკიდებულებამ, მისმა სიმტკიცემ და სწრაფვამ თანამშრომლობის გაღრმავებისკენ დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა ჩვენზე. ეს ნათლად ადასტურებს, რომ წარმატებისკენ დიდი ნაბიჯი გადავდგით. ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ არსებული ურთიერთობები კიდევ უფრო განვითარდეს“,- განაცხადა ქვემო საქსონიის ფედერალური მიწის შს მინისტრმა.
გიორგი მღებრიშვილის თქმით, ქართულ-გერმანული რეადმისიის პრაქტიკა, ასევე, ორი ქვეყნის მკაფიო პოზიცია ე.წ. „თავშესაფრის მაძიებლებთან“ მიმართებაში, მნიშვნელოვანი გზავნილია მათთვის, ვინც გერმანიაში არაკეთილსინდისიერი მიზნებით ჩადის. „საქართველოს მოქალაქეების მიერ გერმანიაში ჩადენილი დანაშაული არა მხოლოდ თქვენი, არამედ ჩვენი პრობლემაცაა. ესაა გამოწვევაა, რომელიც დიდ ზიანს აყენებს ჩვენი ქვეყნის სახელსა და იმიჯს. საჭიროა, შევაჯეროთ რეალური ინფორმაცია და გადავდგათ ქმედითი ნაბიჯები. კონკრეტული შედეგების მისაღწევად კი აუცილებელია საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავება - ინტერპოლის, ევროპოლის, პოლიციის ატაშეების, მრავალმხრივი თუ ორმხრივი ურთიერთობების და პირადი კონტაქტების მეშვეობით“, - აღნიშნა საქართველოს შს მინისტრმა.
შეხვედრაზე მხარეებმა თანამშრომლობის განვითარების პერსპექტივებსა და კონკრეტულ სამოქმედო გეგმებზე იმსჯელეს.

• Mr. Giorgi Mgebrishvili Met the Minister of Interior of Lower Saxony Federal Lan...
During the working visit to Germany Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia met Mr. Boris Pistorius, the Minister of Interior of Lower Saxony Federal Land in the city of Hannover.
At the meeting the German side stressed the positive assessment of the relationship between the Federal Land of Lower Saxony and the Ministry of the Internal Affairs of Georgia, including the mutual cooperation in fight against organized crime, illegal migration and readmission.
Mr. Boris Pastorius emphasized the operative and successful cooperation between German and Georgian law enforcers. "Our relations are exemplary; there are only few countries we keep such fruitful cooperation with. The exchange of information and all the necessary procedures are carried out in the possible shortest time. Although the number of unlawful actions committed by Georgians in our land is relatively small in comparison to those committed by foreign citizens, but it is still a problem and we should fight together. The attitude of the Minister of Internal Affairs of Georgia, his persistence and determination to deepen cooperation greatly impressed us. This clearly proves that we have made a great step to success. We will make every effort to further develop our bilateral relations ", - the Minister of Interior of Lower Saxony Federal Land declared.
According to Mr. Giorgi Mghebrishvili, a Georgian-German readmission practice, as well as the two countries’ clear position to the so-called “Asylum Seekers” is an important message for those who arrive in Germany for dishonest purposes. "The crimes committed by the citizens of Georgia in Germany are not only your problem, they are ours as well. This is a challenge that irreparably damages the reputation and image of our country. We need to coordinate real information and take active steps. To achieve the certain results, it is necessary to deepen the international police cooperation via Interpol, Europol, police attaches, multilateral or bilateral relations and personal contacts "- said the Minister of Internal Affairs of Georgia.