შინაგან საქმეთა მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი პოლონეთის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში, მარიუშ მაშკიევიჩს შეხვდა.
საქართველოს შს მინისტრმა პოლონეთის მთავრობას ევროინტეგრაციისა და ვიზალიბერალიზაციის პროცესში შეტანილი წვლილისათვის მადლობა გადაუხადა.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა პოლონეთის ელჩს შს სამინისტროში განხორციელებული და დაგეგმილი რეფორმები გააცნო, მათ შორის, მაღალტექნოლოგიური და მულტიფუნქციური ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი, რომლის შექმნის მიზანია პოლიციის საქმიანობაში მაღალი ტექნოლოგიების როლის გაზრდა და დანაშაულის პრევენცია.
„პოლონეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტრო აქტიურად უჭერს მხარს ჩვენს რეფორმებს, ინფორმაციის გაცვლისა და გამოცდილების გაზიარების გზით. განსაკუთრებით აღსანიშნავია საზღვრისა და მიგრაციის მართვის სფეროში თანამშრომლობა. ორმხრივი თანამშრომლობის გარდა, ჩვენთვის ასევე მნიშვნელოვანია პარტნიორობის განვითარება რეგიონალურ ფორმატებში. ამ მხრივ, განსაკუთრებით მინდა, გამოვყო ევროპოლის ფარგლებში ჩვენი სამომავლო თანამშრომლობა, რომელიც დაეფუძნება საქართველოსა და ევროპოლს შორის ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას“, - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
შს მინისტრმა ხაზი გაუსვა დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით საქართველოსა და პოლონეთის სამართალდამცავი უწყებების მჭიდრო და ნაყოფიერ თანამშრომლობას, რაც ორ ქვეყანას შორის საპოლიციო სფეროში დადებული შეთანხმებების საფუძველზე ხორციელდება.
შეხვედრაზე ასევე განსაკუთრებით აღინიშნა პოლონეთში საქართველოს პოლიციის ატაშეს ნაყოფიერი მუშაობა, რომელიც პოლონეთის ეროვნულ პოლიციასთან პირდაპირ, სწრაფ და ეფექტურ თანამშრომლობას უზრუნველყოფს. გიორგი მღებრიშვილის თქმით, პარტნიორ ქვეყნებში საქართველოს პოლიციის ატაშეების დანიშვნამ პოზიტიური შედეგები მოიტანა ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავების კუთხით.

• Girgi Mgebrishvili held meeting with the ambassador of Poland
Minister of Internal Affairs Girgi Mgebrishvili held meeting with the ambassador of Poland -Mariush Mashkievich.
Minister of Internal Affairs thanked Polish Government for contributing to the Euro-Integration and Visa-Liberalization process.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili acquainted the ambassador with the scheduled and implemented reforms, including high-tech and multi-functional Joint Operations Center, which is aimed to increase the role of high technologies in police activities and crime prevention.
“Ministry of Interior of Poland strongly supports our reforms through the exchange of information and sharing experience. Cooperation in the border and migration management spheres should be particularly pointed out. Besides bilateral cooperation, development of the partnership is also important within the regional context. I would like to point out our future cooperation with EUROPOL, which will be based on the agreement on operative and strategic cooperation, concluded between Georgia and EUROPOL,”-stated Minister of Internal Affairs.
Minister outlined close and productive cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and Poland in the fight against crime, which is being implemented on the bases of the agreement concluded in the police sphere between the two countries.
At the meeting productive cooperation of the Georgian police attache in Poland was outlined, providing fast and efficient cooperation with Polish National Police. According to Giorgi Mgebrishvili, appointment of the police attaches in the partner states brought positive results with regard to the enhancement of police cooperation in the sphere of the fight against the organized crime.