• გიორგი მღებრიშვილი იორდანიის ჟანდარმერიის გენერალურ დირექტორს შეხვდა
შს მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი საქართველოში ვიზიტით მყოფ იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ჟანდარმერიის დეპარტამენტის გენერალურ დირექტორს, გენერალ მაიორ ჰუსეინ ალ ჰავათმეს შეხვდა.
მხარეებმა საქართველოს შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტსა და იორდანიის შსს-ს ჟანდარმერიის დეპარტამენტს შორის თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტში ამ ეტაპზე რეფორმირების პროცესი მიმდინარეობს და ამ მხრივ, მნიშვნელოვანია სხვადასხვა ქვეყნის შესაბამისი უწყებების წარმატებული გამოცდილების გაზიარება და საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავება.
გიორგი მღებრიშვილის თქმით, საქართველოს შს სამინისტრო გეგმავს, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტი გახდეს ევროპისა და ხმელთაშუაზღვის ჟანდარმერიებისა და გასამხედროებული პოლიციის სტატუსის მქონე ძალების გაერთიანების (FIEP) წევრი და ამ მიზნის მისაღწევად, ძალისხმევას არ იშურებს, რათა არსებული სისტემა საერთაშორისო სტანდარტებს შეესაბამებოდეს.
მიმდინარე წელს FIEP-ის პრეზიდენტი ქვეყანა იორდანიაა. 23-26 მაისს პორტუგალიის დედაქალაქ ლისაბონში ევროპისა და ხმელთაშუაზღვის ჟანდარმერიებისა და გასამხედროებული პოლიციის სტატუსის მქონე ძალების გაერთიანების კომისიის შეხვედრა გაიმართება, სადაც საქართველოს შს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის საქმიანობისა და ფუნქციების პრეზენტაცია მოხდება. ლისაბონის შეხვედრაზე მას, სავარაუდოდ, დამკვირვებლის სტატუსი მიენიჭება, რის შემდეგაც, დაახლოებით, 1 წლის ვადაში, ორგანიზაციის წესდების შესაბამისად, საქართველოს შს სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტი შეძლებს, გახდეს FIEP-ის სრულუფლებიანი წევრი.
უახლოეს მომავალში შს სამინისტრო პარლამენტში წარადგენს „სპორტულ შეჯიბრებებზე, კულტურულ და სხვა სახის მასობრივ ღონისძიებებზე დაცულობის, უსაფრთხოებისა და მომსახურების შესახებ“ კანონპროექტს, რომელიც დასავლური სტანდარტების დანერგვასა და უზრუნველყოფას ისახავს მიზნად.
შეხვედრაზე მხარეები საქართველოს შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტსა და იორდანიის შსს-ს ჟანდარმერიის დეპარტამენტს, ასევე, FIEP-ს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებაზე შეთანხმდნენ.

• Giorgi Mgebrishvili met with director of Gendarmerie Department of Jordan
Within the frames of the visit to Georgia, Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with the head of the Gendarmerie Department of Jordan, general-major Hussein Al Havatme.
Sides discussed issues of cooperation between MIA Special tasks Department and Gendarmerie Department of Jordan.
As it was pointed out at the meeting at the moment MIA Special Tasks Department is in the process of reforming and thus it is important to share experience and best practices from the relevant services of foreign countries as well as enhancement of international cooperation.
According to Giorgi Mgebrishvili, Ministry of Internal Affairs plans to make Special Tasks Department the member of Association of Mediterranean and European Gendarmerie (FIEP) and with this aim will make efforts to convert the existing system compatible with international standards.
This year president country of FIEP is Jordan. On May 23-26 committee meeting of European and Mediterranean Gendarmeries and paramilitary police forces will be held in Lisbon where functions and activities of MIA Special Tasks Department will be introduced to the members. It is possible that Georgian Special Tasks Department will gain observer status as defined by the regulations. Within a year, Special Tasks Department will become the member of FIEP.
In the nearest future Ministry of Internal Affairs will present draft law on “Security, Safety and Service during Sport, Cultural and Other Types of Mass Events” which is aimed at introducing western standards.
At the meeting sides agreed to enhance cooperation between the Special Tasks Department Gendarmerie Department of Jordan and FIEP.