• გიორგი მღებრიშვილი გერმანიის ფედერალური კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტს შეხვდ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ გერმანიის ფედერალური კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტს ჰოლგერ მიუნხს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორმხრივი თანამშრომლობის აქტუალური საკითხები განიხილეს და ხაზი გაუსვეს ტრანსსასაზღვრო ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში ერთობლივი ძალისხმევის მნიშვნელობას.
როგორც შს მინისტრმა აღნიშნა, ბოლო წლებში საქართველოსა და გერმანიის სამართალდამცავ ორგანოებს შორის თანამშრომლობა, როგორც ოპერატიულ, ასევე არაოპერატიულ დონეებზე გაღრმავდა. 2015 წლიდან საქართველოს შს სამინისტრომ ბერლინში საკუთარი პოლიციის ატაშე წარგზავნა, რომელიც წარმატებით თანამშრომლობს გერმანიის კრიმინალური პოლიციის ფედერალურ სამსახურთან და ცალკეული ფედერალური მიწების კრიმინალურ პოლიციებთან. მჭიდროა თანამშრომლობა გერმანიის ფედერალურ სამართალდამცავ ორგანოებსა და საქართველოს შს სამინისტროს ცენტრალურ კრიმინალურ პოლიციას შორის.
გიორგი მღებრიშვილის თქმით, რიგ შემთხვევებში კრიმინალი სცდება ერთი ქვეყნის ფარგლებს. ამდენად, საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის განვითარებას დიდი მნიშვნელობა აქვს.
შეხვედრაზე საქართველოს შს მინისტრმა და გერმანიის ფედერალური კრიმინალური სამსახურის პრეზიდენტმა ორი ქვეყნის სამართალდამცავ სტრუქტურებს შორის სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებზე ისაუბრეს.

• Mr. Giorgi Mghebrishvili met the president of German federal criminal service
Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs held a meeting with Mr. Holger Muench, the President of the German Federal Criminal Service paying an official visit to Georgia.
At the meeting the sides discussed the issues of bilateral cooperation and stressed the importance of joint efforts in fight against trans-border organized crime.
The Minister said that in recent years the cooperation between Georgian and German law enforcement agencies has deepened both on operative and non-operative levels. Since 2015 the Ministry of Internal Affairs of Georgia has assigned its police liaison officer to Berlin, who successfully cooperates with the German Federal Criminal Service and Criminal Police of certain federal lands. The cooperation is also close between German Federal law enforcement agencies and the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
Mr. Giorgi Mghebrishvili said that in some cases the crime goes beyond the bounds of one country. Thus, development of the international police cooperation is of great importance.
At the meeting the Minister of Internal Affairs of Georgia and the President of the German Federal Criminal Service reviewed future cooperation plans between the law enforcement structures of the both countries.