• გიორგი მღებრიშვილი ესპანეთის შს მინისტრს შეხვდა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი ესპანეთის სამეფოს შინაგან საქმეთა მინისტრს, ხუან იგნასიო ზოიდო ალვარეზს შეხვდა.
საქართველოსა და ესპანეთის შს მინისტრებმა საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული წარმატებული პარტნიორული ურთიერთობების განვითარების პრიორიტეტული მიმართულებები განიხილეს.
როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, საქართველოსა და ესპანეთის შს სამინისტროებს გაფორმებული აქვთ მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ხელშეკრულებები, რომელთა საფუძველზეც, ეფექტური თანამშრომლობა ხორციელდება. განსაკუთრებულად გაესვა ხაზი ესპანეთში საქართველოს პოლიციის ატაშეს ნაყოფიერ მუშაობას და საქართველოს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტისა და ესპანეთის ეროვნული პოლიციის მიერ ერთობლივად განხორციელებულ წარმატებულ ოპერაციებს.
მხარეებმა საქართველოს შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის FIEP-ში (ევროპისა და ხმელთაშუაზღვის ჟანდარმერიებისა და გასამხედროებული პოლიციის სტატუსის მქონე ძალების გაერთიანება) გაწევრიანების და ამ მიმართულებით ესპანეთის სამოქალაქო გვარდიასთან თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
გიორგი მღებრიშვილმა და ხუან იგნასიო ზოიდო ალვარეზმა ნაცვალგების პრინციპის საფუძველზე მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარების საკითხიც განიხილეს, რაც საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს მოქალაქეებს საშუალებას მისცემს, დამატებითი ფორმალობების გარეშე ისარგებლონ თავიანთი ქვეყნების კომპეტენტური უწყებების მიერ გაცემული მართვის მოწმობებით მეორე მხარის ტერიტორიაზე.
შეხვედრის დასასრულს, ესპანეთის შს მინისტრმა საქართველოს შს მინისტრი ოფიციალური ვიზიტით მადრიდში მიიწვია და მისგან თბილისში საპასუხო მიწვევა მიიღო.

• Giorgi Mgebrishvili met the Minister of Interior of Spain
The Minister of Internal Affairs of Georgia Giorgi Mgebrishvili met with the Minister of Interior of the Kingdom of Spain Juan Ignacio Zaodo Alvarez.
The Ministers of Georgia and Spain discussed the importance of deepening international police cooperation and discussed the priority directions of development of successful partnership between the two countries’ law enforcement agencies.
As it was noted at the meeting, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Spain have signed important international agreements which results into the effective cooperation. Parties particularly underlined the fruitful operation of the Georgian police attache in Spain and successful operations jointly carried out by the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Spanish National Police.
The sides discussed the prospect of deepening cooperation of the Georgian Special tasks Department in the FIEP (Association of European and Mediterranean Gendarmeries and Police Forces with Military Status).
Giorgi Mghebrishvili and Juan Ignacio Zeido Alvarez discussed the issue of mutual recognition of driving licenses based on the principle of reciprocity, which enables citizens of Georgia and the Kingdom of Spain use their driver licenses issued by the competent authorities of their countries in Georgia without additional formalities.
At the end of the meeting, the Minister of Internal Affairs of Spain invited his Georgian counterpart to Madrid and received a welcome invitation from Tbilisi as well.