• გიორგი მღებრიშვილი ავსტრიის ელჩს შეხვდა
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი ავსტრიის რესპუბლიკის ელჩს საქართველოში არად ბენკოს შეხვდა.
შეხვედრაზე შს მინისტრმა და ავსტრიის ელჩმა საქართველოსა და ავსტრიის შინაგან საქმეთა სამინისტროებს, ასევე, ორი ქვეყნის კრიმინალური პოლიციის სამსახურებს შორის არსებული მჭიდრო და ნაყოფიერი თანამშრომლობის შესახებ ისაუბრეს.
როგორც გიორგი მღებრიშვილმა აღნიშნა, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ავსტრიასთან საპოლიციო სფეროში მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ხელშეკრულებები აქვს გაფორმებული, რომელთა საფუძველზეც ეფექტური თანამშრომლობა ხორციელდება. შს მინისტრმა და ავსტრიის ელჩმა პოლიციის ატაშეების საქმიანობა თბილისსა და ვენაში პოზიტიურად შეაფასეს. შეხვედრაზე ასევე ხაზი გაესვა იმ ფაქტს, რომ ავსტრია ერთ-ერთი პირველი სახელმწიფოა, რომელმაც საქართველო უსაფრთხო ქვეყნებს შორის დაასახელა.
შს მინისტრმა ავსტრიის ელჩს საქართველოს შს სამინისტროში განხორციელებული და დაგეგმილი პროექტები გააცნო, მათ შორის, მაღალტექნოლოგიური და მულტიფუნქციური ერთობლივი ოპერაციების ცენტრი, რომელიც უწყების ყველა სტრუქტურულ დანაყოფს აერთიანებს.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა და არად ბენკომ მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში ავსტრიის შინაგან საქმეთა მინისტრის, ვოლფგანგ სობოტკას საქართველოში ვიზიტის დეტალები და ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების სამომავლო გეგმები განიხილეს.
შეხვედრის დასასრულს, გიორგი მღებრიშვილმა, შს სამინისტროს სახელით, ავსტრიის მხარეს მტკიცე მხარდაჭერისა და საქართველოს ვიზალიბერალიზაციის პროცესში შეტანილი წვლილისათვის მადლობა გადაუხადა.

• Giorgi Mgebrishvili met with the Ambassador of Austria
Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with the Ambassador of Austria to Georgia Arad Benko.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili and Ambassador of Austria discussed close and fruitful cooperation between the law enforcement bodies and criminal police agencies of the two states.
As it was stated by the Minister Mgebrishvili, Georgian Ministry of Internal Affairs has a very important agreement concluded with Austrian counterpart in the police cooperation field, which is the basis of the effective cooperation. Minister of Internal Affairs and Ambassador of Austria have positively assessed activities held by the police attaches in Georgia and Austria as well. At the meeting it was also outlined that Austria is among first states to name Georgia in the list of the safest states.
Minister of Internal Affairs acquainted the Ambassador with the implemented and scheduled reforms, including high-tech and multi-functional Joint Operations Center, which unites all structural units of the agency.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili and Arad Banko reviewed details of the visit of the Minister of Interior of Austria to Georgia which will be held this year as well as further enhancement of the mutual cooperation and future plans.
At the end of the meeting Giorgi Mgebrishvili expressed his gratitude to the Ambassador on behalf of the Ministry for the strong support and contribution made in visa liberalization process of Georgia.