• გერმანული პრესა საქართველოს პოლიციის მიერ ჩატარებული ოპერაციის შესახებ წერს
გერმანული მედიასაშუალებები, საქართველოსა და გერმანიის შინაგან საქმეთა სამინისტროების მიერ განხორციელებული, ერთობლივი, მასშტაბური ღონისძიებების შედეგად, 2013 წელს ნიურნბერგში მომხდარ მკვლელობაში ბრალდებული პირის თბილისში დაკავების შესახებ ინფორმაციას ავრცელებენ.
გამოცემა „ბილდის“ სტატიაში ნათქვამია, რომ „ნიურნბერგში პენსიონერი ქალბატონის ყაჩაღური მკვლელობიდან სამ წელზე მეტი ხნის შემდეგ დანაშაულში ეჭვმიტანილი მეორე პირიც დაკავებულია. როგორც პროკურატურა იტყობინება, იგი საქართველოს პოლიციის მახეში გაება და სწორედ იქ წარდგება მართლმსაჯულების წინაშე“.
„ბავარიის რადიოს“ ცნობით: „30 წლის მამაკაცი 19 ნოემბერს საქართველოში დააკავეს. კრიმინალურმა პოლიციამ დაადგინა, რომ აღნიშნული პირი საქართველოში იმყოფებოდა. პროკურატურამ დასახმარებლად ქართველ კოლეგებს მიმართა. 2016 წელს ამ პირის წინააღმდეგ საქართველოში გამოძიება დაიწყო. 30 წლის მამაკაცი ამჟამად წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება“.
გამოცემა „ნორდბაიერნი“ იუწყება, რომ „მორხუტის საქმის მეორე თანამზრახველი სამი წლის განმავლობაში ძებნაში იყო. შაბათს მისი დაკავება საქართველოს პოლიციამ შეძლო“.
საქართველოს შს სამინისტროს მიერ ჩატარებული დაკავების ოპერაციის შესახებ ოფიციალურ ცნობას ავრცელებს ნიურნბერგ-ფიურტის პროკურატურა. მთავარი პროკურორის სახელით გავრცელებულ პრეს-რელიზში ნათქვამია, რომ ძებნის ღონისძიებების წარმატებით დასრულება და სამართლებრივი დახმარების შუამდგომლობის საფუძველზე, ქართული სამართალდამცავი უწყებების მიერ სისხლის სამართლის საქმის წარმოებაში დროულად მიღება, მხარეებს შორის წარმატებული თანამშრომლობის შედეგია.

• Detention operation held by Georgian police draws the attention of the German pr...
German media sources spread information on the large-scale operation jointly held by German and Georgian Interior Ministries as a result of which person, accused of murder which took place in 2013, Nurnberg was taken under arrest in Tbilisi.
Build-“Three years after murdering the elderly woman during the armed robbery, second offender was also detained. According to the prosecutor’s office he was caught into a police trap and will face charges in Georgia”.
Bavaria Radio -“30 year old man was detained on November 19 in Georgia. Criminal police established that the mentioned person was in Georgia. Prosecutor’s office asked Georgian colleagues for assistance. In 2016 Georgian side launched investigation against the mentioned person. 30 year old man is currently under arrest”.
Nordbayern- "Second accomplice of the “Morchutt Case” was wanted for three years. On Saturday Georgian Police managed to take him under arrest".
Official statement has been also released by Nurnberg Prosecutor’s Office on the detention operation held by Georgian Ministry of Internal Affairs. According to the statement the successful completion of the search operation and instant launching of the investigation by Georgian law enforcement agency, is the result of the successful cooperation existed between Georgia and Germany.