• გეკა გელაძე - ”შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები სრულ მზადყოფნაშ...
გეკა გელაძე - ”შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები სრულ მზადყოფნაში არიან – საზაფხულო სეზონს მაქსიმალურად მობილიზებულად, გაძლიერებული რესურსით, განახლებული ტექნიკითა და აღჭურვილობით ვხდებით”
"დღეს ჩვენ აჭარაში ოფიციალურად ვხსნით ტურისტულ სეზონს, რომელსაც გაძლიერებული რესურსით, განახლებული ტექნიკითა და აღჭურვილობით ვხვდებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფები სრულად არიან მობილიზებული დამსვენებლებისთვის უსაფრთხო გარემოს უზრუნველსაყოფად" - ამის შესახებ საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა გეკა გელაძემ ბათუმში, ტურისტული სეზონის გახსნასთან დაკავშირებულ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა.
მინისტრმა ადგილობრივი დამსვენებლებისა და უცხოელი ვიზიტორებისთვის უსაფრთხო ტურისტული გარემოს უზრუნველყოფის მიმართულებით უწყების მიერ გადადგმულ ნაბიჯებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სტუმრების უსაფრთხოება ტურისტული სეზონის წარმატების ერთ-ერთ უმთავრესი წინაპირობაა.
„ჩვენ, პოლიციელებს, პატრულ-ინსპექტორებს, დაცვის პოლიციელებს, მესაზღვრეებსა და მაშველებს უდიდესი პასუხისმგებლობა გვეკისრება საზოგადოებრივი წესრიგის, მართლწესრიგისა და სამოქალაქო უსაფრთხოების დაცვაში.
სწორედ ჩვენი უწყების გამართულ მუშაობაზეა დამოკიდებული ტურისტებისა და ადგილობრივი დამსვენებლების უსაფრთხოება და დაცულობა. შესაბამისად, საზაფხულო სეზონს მაქსიმალურად მობილიზებულად, გაძლიერებული რესურსით, განახლებული ტექნიკითა და აღჭურვილობით ვხდებით,“- განაცხადა გეკა გელაძემ.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას, უწყების სხვადასხვა დანაყოფის აქტიური მუშაობის მნიშვნელობას ხაზი გაუსვა.
„ჩვენი დანაყოფები კოორდინირებულად მუშაობენ სხვადასხვა უწყების წარმომადგენლებთან, ასევე, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებთან, რათა მაქსიმალურად იყოს დაცული რეგიონში საზოგადოებრივი წესრიგი და უსაფრთხოება." - აღნიშნა შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გეკა გელაძემ განსაკუთრებული ყურადღება საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურზე გაამახვილა და განაცხადა, რომ: „საზაფხულო სეზონის დაწყებისთვის განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის გაძლიერებას. ჩვენი გმირი მაშველების დამსახურებით ყოველწლიურად ტურისტულ სეზონზე მრავალი ადამიანის სიცოცხლეა გადარჩენილი. წელს, შავი ზღვის სანაპირო ზოლზე 250-ზე მეტი მაშველი იზრუნებს მოქალაქეთა უსაფრთხოებაზე და საჭიროების შემთხვევაში, მუდმივ მზადყოფნაში იქნება 40-ზე მეტი მცურავი საშუალება. მაშველები აჭარაში, გურიასა და სამეგრელოში სრულად აითვისებენ შავი ზღვის სანაპირო ზოლს და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად იქნებიან აღჭურვილნი.“
აჭარის რეგიონის მცხოვრებლებს ტურისტული სეზონის გახსნა მიულოცა აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარემ. როგორც სულხან თამაზაშვილმა განაცხადა, მიმდინარე წელს, აჭარის რეგიონში, ტურისტების რაოდენობა მზარდია და შესაბამისად, რეგიონი დამსვენებლებს განახლებული ტურისტული პროდუქტებითა და სერვისებით ხვდება.
„დარწმუნებულები ვართ, რომ წელს ძალიან წარმატებული სეზონი გვექნება.
აღსანიშნავია, რომ რეგიონში ვიზიტორების რაოდენობა მზარდია, შესაბამისად მზარდია ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები.
აჭარა საზღვაო ტურისტულ სეზონს ხვდება განახლებული ტურისტული პროდუქტებითა და სერვისებით. გაიხსნა ბევრი ახალი განთავსების, კვების და გასართობი ობიექტი, როგორც ზღვის სანაპირო კურორტებზე, ასევე მთიან მუნიციპალიტეტებში.
მიმდინარე წელს ეტაპობრივად გავხსნით კიდევ ბევრ ახალ ტურისტულ ობიექტს, მათ შორის ჩირუხში ევროპაში ყველაზე გრძელ ორზოლიან ზიპლაინს.
ყოველივე ზემო აღნიშნულთან ერთად უმნიშვნელოვანესია საზოგადოებრივი წესრიგისა და ჯანმრთელობის დაცვა. დიდი მადლობა შინაგან საქმეთა სამინისტროს, რომ ტურისტულ სეზონთან დაკავშირებით საპოლიციო და სამაშველო ძალები განსაკუთრებულ რეჟიმში მუშაობენ და ზრუნავენ, როგორც ადგილობრივების, ასევე, ტურისტების უსაფრთხოებაზე.
დარწმუნებული ვარ, რომ სტაბილურობისა და უწყვეტი მშვიდობის პირობებში, ტურისტული სეზონი იქნება წარმატებული და წელს აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდება.“- განაცხადა აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ, სულხან თამაზაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, შინაგან საქმეთა მინისტრმა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ექვსი თანამშრომელი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მედლით - „მამაცობისთვის“ დააჯილდოვა.
ღონისძიებას შინაგან საქმეთა მინისტრის პირველი მოადგილე როლანდ მესხი, მოადგილეები - ალექსანდრე დარახველიძე, მარიამ ტაბატაძე, შალვა თადუმაძე, გიორგი ბუთხუზი და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის ხელმძღვანელი პირები დაესწრნენ.
ღონისძიებას, ასევე ესწრებოდნენ აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე - დავით გაბაიძე, აჭარის მთავრობისა და უმაღლესი საბჭოს წევრები, ბათუმის მერის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი მურვანიძე, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.

• Geka Geladze - “The relevant units of the Ministry of Internal Affairs are fully...
Geka Geladze - “The relevant units of the Ministry of Internal Affairs are fully prepared – we are welcoming the summer season with maximum mobilization, enhanced resources, updated gear and equipment”
“Today we are officially opening the tourist season in Adjara, welcoming it with enhanced resources, updated gear and equipment. The relevant units of the Ministry of Internal Affairs are fully mobilized to ensure safe environment for vacationers” – noted the Minister of Internal Affairs of Georgia, Geka Geladze in his speech during an event in Batumi held in connection with the opening of the tourist season.
The Minister reviewed steps taken by the Agency to ensure a safe tourist environment for local vacationers and foreign visitors and noted that the safety of guests is one of the most important preconditions for the successful tourist season.
“We - the police officers, patrol- inspectors, security police officers, border guards and rescuers, have undertaken huge responsibility in terms of ensuring public order, the rule of law and civil security.
The safety and security of tourists and local vacationers greatly depends on the proper operation of our Agency. Therefore, we are approaching the summer season as mobilized as possible, with an enhanced resources, updated gear and equipment,”- noted Geka Geladze.
In his speech, the Minister of Internal Affairs focused on the importance of the active work of various departments of the Ministry of Internal Affairs.
“Our structural unites work in coordination with representatives of various government agencies, as well as local government authorities, in order to ensure public order and security in the region at the highest level.” - noted the Minister of Internal Affairs.
Minister of Internal Affairs, Geka Geladze made special emphasis on the Emergency Situations Management Service and stated the following - “At the beginning of the summer season, special attention is being paid to strengthening the Emergency Situations Management Service. Thanks to our hero rescuers, many lives are rescued each year during the tourist season. This year, more than 250 rescuers will be ensuring safety of citizens along the Black Sea coast, and more than 40 floating means of transportation will be ready to engage whenever it’s necessary. Rescuers in Adjara, Guria and Samegrelo will fully cover the area of the Black Sea coast and will be equipped in accordance with latest standards.”
The Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara congratulated the residents of Adjara region on the opening of the tourist season. As Sulkhan Tamazashvili noted, this year, the number of tourists in Adjara region is increasing, and therefore, the region welcomes vacationers with updated tourist products and services.
“We believe that this year, we will have a very successful season.
It is worth noting that the number of visitors in the region is growing, and so is the income accumulated from tourism.
Adjara is welcoming the holiday season with updated tourist products and services. Many new accommodation, catering and entertainment facilities have been opened, both in seaside resorts and in mountainous municipalities as well.
This year we will gradually open many more new tourist facilities, including the longest two-lane zipline of Europe, which is located in Chirukhi.
Along with all that has been mentioned, the protection of public order and health is of paramount importance. I would like to express my gratitude towards the Ministry of Internal Affairs for the fact that the police and rescue forces are working very intensively during the tourist season, ensuring safety of both locals and tourists.
I am deeply assured that under the conditions of stability and continuous peace, the tourist season will be successful and this year the Autonomous Republic of Adjara will achieve double-digit economic growth "- stated the Chairman of the Government of Adjara, Sulkhan Tamazashvili.
Within the frames of the event, the Minister of Internal Affairs awarded six employees of the Emergency Situations Management Service with special medals “For Courage”.
The event was attended by the First Deputy Minister of Internal Affairs - Roland Meskhi, Deputies - Aleksandre Darakhvelidze, Mariam Tabatadze, Shalva Tadumadze, Giorgi Butkhuzi and heads of various departments of the Ministry of Internal Affairs.
The event was also attended by the Chairman of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara - Davit Gabaidze, members of the Government of Adjara and the Supreme Council, Acting Mayor of Batumi, Giorgi Murvanidze, representatives of local authorities and other invited guests.