შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე წლის 6 ივნისს თბილისის, აჭარისა და იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტებში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების მიმართ შესაძლო სექსუალური ძალადობისა და მუქარის ფაქტებზე გამოძიება განხორციელებული მომართვების საფუძველზე დაუყოვნებლივ დაიწყო.
თბილისისა და აჭარის პოლიციის დეპარტამენტებში გამოძიება მიმდინარეობს სისხლის სამართლის კოდექსის 137-ე მუხლით, გამოძიების ფარგლებში უკვე გამოიკითხა მომართვის ინიციატორი და საქმესთან შემხებლობაში მყოფი სხვა არაერთი პირი, ასევე გამოძიების ფარგლებში მიმდინარეობს არსებული საქმის მასალების შესწავლა.
რაც შეეხება, იმერეთის რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტში მუქარის ფაქტზე - სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლით მიმდინარე გამოძიებას, დგინდება, რომ შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირების მიმართ შესაძლო სექსუალურ ძალადობასთან დაკავშირებით სოციალურ ქსელში ინფორმაციის გავრცელების გამო 1985 წელს დაბადებული ე.მ. სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა ლ.მ.-ს. ჩატარებული გამოძიების ფარგლებში მყისიერად ჩატარდა საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები, მათ შორის გამოიკითხნენ საქმესთან შემხებლობაში მყოფი რელევანტური პირები. გამოძიების პირველად ეტაპზე მოპოვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, მუქარის ბრალდებით დაკავებული იქნა ე.მ.

On June 6 of the current year, based on the reports, the Ministry of Internal Affairs immediately launched an investigation into possible sexual violence and threat against persons with disabilities in Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Tbilisi, Adjara Police Departments.
Tbilisi and Ajara Police Departments are conducting an investigation under Article 137 of the Criminal Code of Georgia, the initiator of the case and many other persons involved have already been interviewed within the frames of the investigation, and the existing case materials are being studied as well.
As for the ongoing investigation in the Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department on the fact of threats under Article 151 of the Criminal Code of Georgia, it is established that E.M. threatened L.M. with liquidation. Within the framework of the conducted investigation, operative and procedural actions were immediately conducted, including the relevant persons who were interviewed. Based on the evidence obtained at the first stage of the investigation, E.M. was arrested on the charge of threats.
The investigation of the criminal case continues in the direction of comprehensive study of the circumstances.