• ევროკომისიის ანგარიშის მიხედვით შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობა დადებითად...
ევროკომისიის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო წარმატებით განაგრძობს ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებას.
ევროკომისიამ, სავიზო რეჟიმის შეჩერების მექანიზმის ფარგლებში, ანგარიში გამოაქვეყნა, რომელშიც შეფასებულია ევროკავშირთან უვიზო რეჟიმის მქონე ქვეყნების მიერ შესაბამისი ვალდებულებების შესრულება.
მეოთხე ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საქართველო წარმატებით განაგრძობს საჭირო ღონისძიებების განხორციელებას, ისევე, როგორც ევროკომისიის მესამე ანგარიშში არსებული რეკომენდაციების შესრულებას. დადებითად შეფასდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საქმიანობა, მათ შორის:
• საზღვრის მართვის კუთხით არსებული რესურსების გაუმჯობესება;
• ევროკავშირში საქართველოს მოქალაქეების არალეგალური მიგრაციის შემცირების მიზნით გადადგმული ნაბიჯები;
• წარმატებული თანამშრომლობა რეადმისიის შესახებ შეთანხმების ეფექტიანი იმპლემენტაციისა და ევროკავშირში არალეგალურად მყოფი საქართველოს მოქალაქეების დაბრუნების საკითხებზე;
• FRONTEX-თან განახლებული სამუშაო შეთანხმების ხელმოწერა; FRONTEX-თან წარმატებული თანამშრომლობის ფარგლებში, ქართველი ოფიცრების მივლენა ევროკავშირის წევრი ქვეყნების აეროპორტებში, ისევე, როგორც FRONTEX-ის ოფიცრების რაოდენობის ზრდა;
• EUROPOL-ის მძიმე ორგანიზებული დანაშაულის ევროპული ცენტრის საქმიანობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მეკავშირე ოფიცრის მონაწილეობა;

• The report of the European Commission positively assesses the activities of the ...
The report of the European Commission positively assesses the activities of the Ministry of Internal Affairs
According to the report of the European Commission Georgia successfully continues to fulfil the requirements of the Visa Liberalisation Action Plan.
Under the visa suspension mechanism, the Commission presented the report assessing the fulfilment of visa free regime benchmarks by the countries enjoying the visa free movement with the EU.
The fourth report highlights that Georgia successfully continues to undertake relevant measures as well as takes actions to fulfil the recommendations issued within the third report of the EU Commission. Activities undertaken by the Ministry of Internal Affairs are positively assessed, including:
• Increasing the existing resources for border management;
• Measures undertaken to decrease irregular migration of citizens of Georgia to the EU;
• Successful cooperation on the effective implementation of Readmission agreement and return of citizens of Georgia irregularly staying in the EU;
• Signature of renewed working arrangement with Frontex; In the context of successful cooperation with Frontex, deployment of Georgian police officers to concerned EU Member States’ airports, as well as the increased number of Frontex officers;
• Participation of the Liaison Office of the Ministry of Internal Affairs at Europol in the work of the European Serious Organised Crime Centre (ESOCC).