• დღეიდან საქართველოს ყველა სამთო-სათხილამურო კურორტზე მოთხილამურე პატრული იმუშავე...
შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი სათხილამურო სეზონის დაწყების წინ, ბაკურიანში, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მოთხილამურე პატრულის თანამშრომლებს შეხვდა და სამუშაო პროცესთან დაკავშირებით დავალებები მისცა.
ახალ სათხილამურო სეზონზე საქართველოს ყველა სამთო-სათხილამურო კურორტზე საზოგადოებრივ წესრიგსა და დამსვენებელთა უსაფრთხოებას მოთხილამურე პატრული დაიცავს. აღნიშნული პროექტის განხორციელება 2016 წლის იანვარში, შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ინიციატივით დაიწყო. სიახლე პირველ ეტაპზე, საპილოტე პროექტის სახით, გუდაურში ამოქმედდა.
მიმდინარე სეზონზე შსს-ს საპატრულო პოლიციას უკვე ახალი დანაყოფი დაემატა - მოთხილამურე პატრული. დანაყოფის სპეციალურად გადამზადებული 74 თანამშრომელი გუდაურის, მესტიის (თეთნულდი, ჰაწვალი), ბაკურიანის და გოდერძის უღელტეხილის ზამთრის კურორტების სასრიალო ტრასებზე პატრულირებას სამთო-სათხილამურო ფორმის ტანსაცმლითა და სპეციალური ეკიპირებით განახორციელებს. ახალი აღჭურვილობა, სეზონის გახსნის წინ, მოთხილამურე პატრულის თანამშრომლებს შს მინისტრმა პირადად გადასცა.
„მოთხილამურე პატრულის საპოლოტე პროექტმა გაამართლა. გასულ სეზონზე სქი-პატრულმა წარმატებით იმუშავა. არაერთ დაზარალებულ ჩვენს მოქალაქეს და ქვეყნის სტუმარს აღმოუჩინა დახმარება და მრავალგზის აღკვეთა სასრიალო ტრასებზე წესრიგის დარღვევის ფაქტები. როგორც შარშან დაგპირდით, სპეციალურად გადამზადებული მოთხილამურე პატრული წელს უკვე საქართველოს ყველა სამთო-სათხილამურო კურორტზე დაიცავს საზოგადოებრივ წესრიგს, დამსვენებელთა, მოთხილამურეთა უსაფრთხოებას. მჯერა, რომ ისინი წელსაც თავდაუზოგავად იმუშავებენ“, - განაცხადა გიორგი მღებრიშვილმა.
სასრიალო ტრასებზე მოთხილამურე პატრულის ფუნქცია-მოვალეობებია: სათხილამურო გზით მოსარგებლე პირთა წესების დაცვის კონტროლი; საფრთხის შემქმნელ პირთა სათხილამურო გზიდან ჩამოშორება; ალკოჰოლურ ან ფსიქოაქტიურ ნივთიერებათა ზემოქმედების დამახასიათებელი ქცევის კონტროლი; მოსწავლე–მოთხილამურეთა ვარჯიშის არეალის კონტროლი და უსაფრთხოების ზომების დაცვა; სათხილამურო ტრანსპორტზე აკრძალული ტრანსპორტით გადაადგილების აღკვეთა; სათხილამურო გზებზე არსებული მონიშვნების, ნიშნების და უსაფრთხოების ბარიერების კონტროლი. პოლიციელებს ფორმის ტანსაცმელსა და სათხილამურო ჩაფხუტზე აქვთ განმასხვავებელი წარწერა – „SKI PATROL“ და „POLICE“.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის და საგზაო მოძრაობის შესახებ საქართველოს კანონში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, აკრძალულია: სასრიალო ზონაში სასრიალო ტრასაზე თოვლმავლითა და მოტოციგით გადაადგილება, გარდა უფლებამოსილი პირებისა; სასრიალო ზონაში სასრიალო ტრასაზე მოსარგებლის მიერ სრიალი ან თოვლმავლის მართვა ალკოჰოლური, ნარკოტიკული ან ფსიქოტროპული სიმთვრალის მდგომარეობაში; დახურულ სასრიალო ტრასებზე შესვლა; ასევე, დაუშვებელია სასრიალო ტრასით მოსარგებლის მიერ სხვა მოსარგებლესთან შეჯახების შემდეგ შემთხვევის ადგილის მიტოვება დაზარალებულისათვის სათანადო დახმარების აღმოჩენისა და უფლებამოსილი ორგანოსთვის ან პირისთვის შეტყობინების გარეშე.

• New structural unit has been added to the Patrol Police Department -Ski Patrol
Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili met with the ski patrol officers in Bakuriani before the opening of the ski season and instructed them in connection with their activities.
On the new winter season ski patrol will ensure security of the vacationers and preserve public order in all winter resorts of the country. Implementation of the mentioned project was initiated by the Minister of Internal Affairs in 2016. At the first stage ski patrol was operational in Gudauri as a pilot project.
On the current season new structural unit has been added to the Patrol Police Department. Specially trained 74 officers will be patrolling Gudauri, mestia (Tetnuldi, Hatsvali) Bakuriani and Goderdzi Pass winter resorts with special uniforms and equipment. New equipment was handed out by the Minister of Internal Affairs before the opening of the winter season.
“Ski patrol pilot project was a successful one. In the last winter season ski patrol operated with a great success. They rendered help to Georgian citizens and foreign tourists and prevented facts of various violations on the ski track. As I promised you in the last year, specially trained ski patrol officers will start patrolling in all winter resorts of the country, preserve public order and security of the vacationers. I believe that this year ski patrol officers will fulfill their duties with dedication”-stated Minister Mgebrishvili.
Responsibilities of the ski patrol include: preventing suspicious persons from being on the ski track; controlling behavior of those under alcohol or psychotropic substances; maintaining control and preserving safety measures of the area where beginners are learning to ski; foiling of movement of the forbidden transport on the ski track; maintaining control over the signs and safety barrier. Uniforms and ski helmets are distinguished with the –SKI PATROL and POLICE inscription.
According to the amendments made in the Code of the Administrative Offences and Law on the traffic, movement with a snowmobile or motorized sledge is forbidden except for the authorized person as well as driving a snowmobile under the influence of drugs, alcohol or psychotropic substance; law also forbids entering the closed ski rack; it is also forbidden to leave the place after crashing, without rendering help to the injured, un-notification of the authorized body or law enforcer.