• დღეიდან 13 200 პოლიციელს ხელფასი 250 ლარით მოემატა
1 ივლისიდან 13 200 პოლიციელს ხელფასი 250-250 ლარით გაეზარდა. პოლიციელების სოციალური უზრუნველყოფისა და სოციალური გარანტიების გაზრდისთვის გადადგმული ამ ნაბიჯის შესახებ შინაგან საქმეთა მინისტრმა გიორგი გახარიამ 19 ივნისს, პარლამენტის კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე განაცხადა.
„1 ივლისიდან 13 200 პოლიციელს ხელფასი გაეზრდება 250 ლარით. ეს არის ის მინიმუმი, რაც ჩვენ შეგვეძლო და გავაკეთეთ დღეს. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ყველა ის ნაბიჯი, რომლებზეც ახლა ჩვენ ვსაუბრობთ, დიდწილად არის იმ საბიუჯეტო ეკონომიის ხარჯზე გადადგმული, რასაც ჩვენ მივაღწიეთ ამ 6-7 თვის განმავლობაში.
ჩვენ გვესმის, პოლიციელისთვის, რომელიც ზრუნავს სხვა მოქალაქის უსაფრთხოებაზე, 250 ლარი, დღევანდელი ხელფასიდან გამომდინარე, არ არის იდეალური, თუმცა, ეს არის, რაც ჩვენ დღეს შევძელით. ჩვენ ამას გავაგრძელებთ მომავალი წლიდანაც და ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენ წელს, სოციალური კომპონენტის, ასე ვთქვათ, გასაძლიერებლად, შინაგან საქმეთა სამინისტროში დავიწყებთ ბინათმშენებლობის ახალ პროგრამას, რომელიც მოიცავს თბილისს, ბათუმს, ქუთაისს, ზუგდიდს და რუსთავს. ეს იქნება ის კომპონენტი, რომელიც გაზრდის სოციალურ გარანტიებს თითოეული პოლიციელისათვის და მათ თავიანთი ცხოვრების გრძელვადიანი დაგეგმარების საშუალებას მისცემს.
დარწმუნებული ვართ, რომ მსგავსი სოციალური გარანტიები იქნება კიდევ უფრო გამაძლიერებელი კომპონენტი იმისთვის, რომ ჩვენ საუკეთესო ახალგაზრდები მოვიძიოთ შინაგან საქმეთა სამინისტროში. ძალიან კარგად გვესმის, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრო დღეს ქვეყანაში, ფაქტობრივად, არის მართლწესრიგის ხერხემალი. ჩვენ ძალიან კარგად გვესმის, რომ ეფექტიანი სამართლიანი და, ამავდროულად, პოლიტიკურად ნეიტრალური შს სამინისტრო და პოლიცია - ეს არის ამ ქვეყნის უდიდესი მონაპოვარი, რომელსაც სჭირდება განვითარება და რისთვისაც ჩვენ, ასევე, მზად ვართ“, - განაცხადა გიორგი გახარიამ კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე.

• From today, the salary of 13 200 police officers HAS BEEN increased by 250 GEL
From July 1, the salary of 13 200 policemen has been increased by 250-250 GEL. On June 19 at the joint meeting of the Parliamentary Committees the Minister of Internal Affairs Mr. Giorgi Gakharia stated on the steps taken to increase social security and social guarantees of police officers.
"From July 1, 13 200 policemen will get a salary increased by 250 GEL. This is the minimum that we can do today. I would like to emphasize that all steps we are talking about are largely taken at the expense of budgetary sums that we have economized during these 6-7 months.
We understand that for the policeman who cares about the safety of another citizen, steaming from the existing salaries 250 GEL is not ideal, but this is what we have been able to do today. We will continue this process from next year and I would like to emphasize that in order to enhance the social component this year ​​the Ministry of Internal Affairs will start a new housing program, which will include Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Zugdidi and Rustavi. This will be the component that will increase social guarantees for each police officer and give them the possibility of long-term planning of their life.
We are sure that such social guarantees will be even more strengthening component in order to attract the best young people to the Ministry of Internal Affairs. We understand very well that the Ministry of Internal Affairs is actually the backbone of the public order in the country. We understand very well that the efficient and at the same time politically neutral Ministry of Internal Affairs and the police are the greatest achievements of this country , which should be developed and we are ready for this as well" – said Mr. Giorgi Gakharia at the meeting of the Joint Committee.