გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია, ბოლო დღეების განმავლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების მიერ გატარებული საპოლიციო ღონისძიებების შესახებ.
როგორც საზოგადოებას მივაწოდეთ ინფორმაცია, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ, ბოლო დღეებში ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შემცველი მცენარის უკანონო დათესვა-მოყვანის ბრალდებით, უცხო ქვეყნის 2 მოქალაქეა დაკავებული.
დაკავებული პირების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას ამოღებულია განსაკუთრებით დიდი ოდენობით სხვადასხვა სახის ნარკოტიკული საშუალება, მათ შორის:
7 ლიტრზე მეტი თხევადი „კოკაინი“ და 40 გრამი „კოკაინის“ კრისტალები. ასევე, ამოღებულია ნარკოტიკული საშუალების დასაფასოებლად საჭირო ნივთები.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებს დროებით საცხოვრებელ ბინაში მოწყობილი ჰქონდათ ლაბორატორია და თხევადი „კოკაინის“ გამოყენებით, ნარკოტიკულ საშუალებას კუსტარული წესით ამზადებდნენ.
ნარკოტიკული საშუალების შემცველი მცენარის კულტივირებისთვის მოწყობილი სპეციალური სათბურიდან ამოღებულია განსაკუთრებით დიდი ოდენობით 20 ძირი „მცენარე კანაფი“.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო კვლავ განაგრძობს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ უკომპრომისო ბრძოლას და ნარკოტიკული საშუალებების გამსაღებლების მიმართ, კანონით განსაზღვრული უმკაცრესი ზომების გატარებას.
საზოგადოებას, კიდევ ერთხელ შევახსენებთ, რომ საქართველოს პარლამენტის მიერ ნარკოდანაშაულისთვის, კერძოდ, ნარკოტიკული საშუალებების შეძენა-შენახვისა და მათი რეალიზაციისთვის სასჯელი მნიშვნელოვნად გამკაცრდა.
ასევე, დამატებით დაწესდა ადმინისტრაციული პატიმრობა ნარკოტიკების მოხმარებისთვის.
ბოლო პერიოდში სამართალდამცველების მიერ გამოვლენილია ნარკოდანაშაულის - 2370 ფაქტი. ასევე, აღნიშნული დანაშაულის ჩადენისთვის პასუხისგებაში მიცემულია - 1712 პირი, მათგან ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისთვის პასუხისგებაში მიცემულია - 157 პირი.
პოლიციის მიერ სხვადასხვა სისხლის სამართლის საქმეზე გატარებული მასშტაბური ღონისძიებების შედეგად ამოღებულია:
4 500 აბი „სუბოტექსი“ და „სუბოქსინი“;
2,5 კგ „მეთადონი“;
1 კგ „ალფა პვპ“;
2,7 კგ „პრეგაბალინი“ იგივე „ლირიკა“;
72 კგ „მარიხუანა“;
150 კგ „მცენარე კანაფი“.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო აგრძელებს შეურიგებელ ბრძოლას აღნიშნული დანაშაულის წინააღმდეგ.
გვსურს ასევე, აღვნიშნოთ, რომ შინაგან საქმეთა მინისტრის დავალების შესაბამისად, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების გაძლიერების მიზნით, გამკაცრებულია მიდგომა ავტოსატრანსპორტო საშუალებების მძღოლების მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევებზე.
კერძოდ, ბოლო დღეების განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით გამოვლენილია საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევის 104 484 ფაქტი, მათ შორის:
ავტომობილის მინის დამუქების წესის დარღვევის - 682 ფაქტი;
ავტობუსისთვის განკუთვნილ ზოლზე მოძრაობის - 4 830 ფაქტი;
ნასვამ მდგომარეობაში ავტომობილის მართვის - 683 ფაქტი;
სატრანსპორტო საშუალებაზე სპეციალური ციმციმის უკანონოდ გამოყენების - 8 ფაქტი.
თითოეული სამართალდამრღვევი მძღოლის მიმართ გატარდა კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებები.
პოლიცია, კვლავ აქტიურ რეჟიმში გააგრძელებს თოთოეულ სამართალდარღვევის ფაქტზე შესაბამის სამართლებრივ რეაგირებას.
მოვუწოდებთ, საგზაო მოძრაობაში ჩართულ პირებს, დაიცვან კანონმდებლობით დადგენილი მოთხოვნები და არ დაარღვიონ საგზაო მოძრაობის წესები.
საზოგადოებას კვლავ შევახსენებთ, რომ პოლიცია 24 საათიან რეჟიმში განაგრძობს დანაშაულთან ბრძოლას და კანონის დამრღვევ პირთა მიმართ, ყველა შესაბამის სამართლებრივ ზომას გაატარებს.

We would like to provide public with information on the police measures implemented by the employees of the Ministry of Internal Affairs in recent days.
As we have informed the public, as a result of the operational and investigative actions carried out by the employees of the Central Criminal Police Department in recent days, 2 foreign citizens have been detained on charges of illegal purchase and storage of a particularly large amount of narcotics and illegal planting as well as cultivation of a plant containing a particularly large amount of narcotics.
During the personal search and search activities held in residential places of the detained persons, a particularly large amount of various types of narcotics was seized, including:
More than 7 liters of liquid “cocaine” and 40 grams of “cocaine” crystals. Items necessary for selling drugs were also seized.
The investigation established that the defendants had set up a laboratory in a temporary place of residence and illegally manufactured drugs by using liquid “cocaine.”
From a special greenhouse set up for cultivating a drug-containing plant, particularly large amount of “cannabis plant” was seized.
The Ministry of Internal Affairs continues its uncompromised fight against drug-related crime and takes strict measures in accordance with law against drug dealers.
We would like to remind the public once again that the Georgian Parliament has significantly tightened the punishment for drug-related crime, in particular, for the purchase, storage and sale of narcotics.
In addition to the mentioned, administrative imprisonment has been imposed for drug use.
In recent period, law enforcement officers have exposed 2,370 drug-related crimes. Herewith, 1,712 people have been held accountable for committing the aforementioned crimes, out of which 157 have been held accountable for selling narcotics.
As a result of a large-scale measures taken by the police in various criminal cases, the following drugs were seized:
 4,500 pills of “Subotex” and “Suboxine”;
 2.5 kg of “Methadone”;
 1 kg of “Alpha PVP”;
 2.7 kg of “Pregabalin” also known as “Lyrica”;
 72 kg of “marijuana”;
 150 kg of “plant cannabis”.
The Ministry of Internal Affairs continues its uncompromised fight against the mentioned crime.
We would also like to note that in accordance with the instructions of the Minister of Internal Affairs, in order to reinforce road safety, the approach to violations of traffic rules by drivers of motor vehicles has been tightened.
In particular, in recent days, 104,484 facts of traffic violations have been identified throughout the country, including:
 Violation of the rule of tinting vehicle windows - 682 facts;
 Driving on a lane designated for buses - 4,830 facts;
 Driving in the state of intoxication - 683 facts;
 Illegal use of special flashing lights on a vehicle - 8 facts.
Measures envisioned by law were taken against each violator.
The police will continue to actively respond to each violation of the law.
We would like to call on those involved in traffic movement to comply with the requirements established by law and avoid violating the traffic rules.
We would like to remind the public that the police will continue the fight against crime in round-the-clock regime and take all appropriate legal measures against those violating the law.