შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის თეიმურაზ კუპატაძის ბრიფინგი
მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტროში, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების ხელმძღვანელობის ან მასში მონაწილეობის და ძალადობრივი ქმედებისაკენ საჯაროდ მოწოდების ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების შესახებ.
2024 წლის 28 ნოემბრიდან, რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე მიმდინარე საპროტესტო აქცია გასცდა მანიფესტაციის და გამოხატვის კანონით დადგენილ ნორმებს და მიიღო ძალადობრივი ხასიათი, რაც ამ დრომდე ატარებს ორგანიზებულ და ინტენსიურ ხასიათს.
პირდაპირი ეთერების საშუალებით საზოგადოება თვალს ადევნებს მოძალადე ჯგუფების აგრესიულ და დესტრუქციულ ქმედებებს, რაც გამოიხატება, როგორც ადამიანების ჯანმრთელობის სხვადასხვა სიმძიმის დაზიანებებში, ასევე, ინფრასტრუქტურის დაზიანებებში. ძალადობრივი ქმედებების შედეგად, ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღო პოლიციის 150-ზე მეტმა თანამშრომელმა, არაერთმა მოქალაქემ და მედიის წარმომადგენელმა, დაზიანდა როგორც ფიზიკური, ასევე იურიდიული პირების ქონება, დაზიანებულია თბილისის მერიის ბალანსზე არსებული ინფრასტრუქტურა.
მომხდარ ძალადობრივ ფაქტებთან დაკავშირებით გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 225-ე და 239-ე პრიმა მუხლებით მიმდინარეობს.
მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, სამართალდამცავებმა 4 დეკემბრის დილიდან დაიწყეს საგამოძიებო მოქმედებების ჩატარება თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში.
პოლიციამ ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების და ხელმძღვანელობის, ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობის ფაქტებზე 7 პირი დააკავა: 1990 წელს დაბადებული ი.ა., 1999 წელს დაბადებული თ.გ., 2005 წელს დაბადებული ი.მ., 2004 წელს დაბადებული გ.გ., 2005 წელს დაბადებული ზ.ც., ასევე წარსულში ნასამართლევები: 1971 წელს დაბადებული ვ.კ. და 1974 წელს დაბადებული ვ.კ.
ჩადენილი დანაშაულები 9 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ასევე, გადაუდებელი აუცილებლობიდან გამომდინარე ჩატარდა 6 პირის პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკები.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე მიმდინარეობს საგამოძიებო მოქმედებები მოძრაობა „ჯიუტების“, პარტია „დროასა“ და პარტია „გირჩის“ ოფისებში, ასევე, პარტია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ახალგაზრდულ ოფისში.
სამართალდამცველებმა ოფისებიდან და დაკავებული პირების პირადი ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცებად ამოიღეს: ჩაფხუტები, აირწინაღები, დიდი რაოდენობით პიროტექნიკა, ელექტროგადამცემი მოწყობილობები, კომპიუტერული ტექნიკა, ე. წ. მოლოტოვის კოქტეილები, საღებავები, სხვადასხვა სახის ხსნარები, რომლებზეც დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები.
გვსურს საზოგადოებას ვაცნობოთ, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროში, მიმდინარე აქციების ფარგლებში, ძალადობრივი ჯგუფების მხრიდან ჩადენილ დანაშაულებრივ ქმედებაზე ასევე მიმდინარეობს გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 187-ე და 353-ე პრიმა მუხლებით, რომლის ფარგლებშიც ამ დროისთვის დაკავებულია 6 პირი.
ჩადენილი დანაშაულები 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიება გრძელდება დანაშაულის ჩამდენი ყველა პირის დადგენისა და დაკავების მიზნით. ნებისმიერ კანონსაწინააღმდეგო ქმედებას, პოლიციის მხრიდან შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება მოჰყვება.

Based on the high public interest, we would like to inform the public regarding the ongoing investigation at the Ministry of Internal Affairs on the fact of organizing and handling a group violence, participation and publicly calling for violent actions.
On November 28, 2024, the ongoing protest on Rustaveli Avenue, in the vicinity of the Parliament building, went beyond the norms established by the law on Assembly and Manifestation and took on a violent character, which has been persistent and intense up to date.
By means of live broadcasts, the public witnessed the aggressive and destructive actions of violent groups, which resulted in injuries of various severity, as well as in the damage to the infrastructure. As a result of violent actions, more than 150 police officers, many citizens and media representatives were injured, the property of individuals and legal entities was damaged, and the infrastructure of Tbilisi City Hall.
In connection with the violent incidents, the investigation is being conducted under Articles 225 and 239 of the Criminal Code of Georgia.
Within the frames of the ongoing investigation, based on the Court decision, law enforcement officers launched investigative activities in Tbilisi and different regions of the country from the morning of December 4.
As a result of operational measures and investigative actions, the police arrested 7 people for organizing and leading a group violence, participating in group violence. The detainees are as follows: I.A. (DoB 1990), T.G. (DoB 1999), I.M. (DoB 2005), G.G., (DoB 2004), Z.Ts. (DoB 2005), as well as persons with previous convictions: V.K. (DoB 1971) and V.K. (DoB 1974).
Herewith, due to urgent necessity, personal and residential houses of 6 persons were searched.
Based on the Court decision, investigative activities are being conducted in the offices of "Jiuti" movement, political parties "Droa", and "Girchi", as well as in the youth office of the "United National Movement" party.
As a result of the personal search of the arrested persons, the law enforcement officers removed the following items as evidence: helmets, respirators, a large number of pyrotechnics, electronic transmission devices, computer equipment, the so called “Molotov cocktails”, paints, different types of solutions, for which appropriate examinations have been assigned.
We would like to inform the public that in the Ministry of Internal Affairs, within the frames of the ongoing protest, the criminal act committed by the violent groups is also being investigated under Articles 187 and 353 (1) of the Criminal Code of Georgia, in the course of which 6 persons have been detained at the moment.
The investigation is in progress to identify and arrest those responsible for the crime. Each illegal action will be followed by appropriate legal response from the side of police.