მინდა მოგაწოდოთ დეტალური ინფორმაცია, 1 მაისს, რუსთაველის გამზირსა და პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, აქციის მონაწილეებმა 1 მაისს, დაახლოებით 12:00 საათიდან დაიწყეს შეკრება პარლამენტის უკანა შესასვლელთან. შეკრების პარალელურად, თითოეული მოქალაქის უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაბამისი დანაყოფების თანამშრომლები ადგილზე იყვნენ მობილიზებულები.
მოგვიანებით, დაახლოებით 18:00 საათიდან, აქციის მონაწილეებმა დაიწყეს შეკრება, როგორც პარლამენტის უკანა შესასვლელთან, ასევე, რუსთაველის გამზირზე. ვინაიდან არსებობდა რისკი პარლამენტის შესასვლელების ბლოკირების, მივიღეთ გადაწყვეტილება, რომ პოლიციის კორდონი განგვეთავსებინა ჩიტაძის ქუჩაზე, ამავე დროს, პარლამენტის უკან შეკრებილ მოქალაქეებს პოლიციამ მოუწოდა, რომ მათ გადაენაცვლათ ჭიჭინაძის ქუჩაზე და იქ გამოეხატათ პროტესტი.
პარლამენტში, კენჭისყრის დასრულების შემდეგ, დაახლოებით 20:00 საათის შემდეგ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ, ჩიტაძის ქუჩიდან უზრუნველყო პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომლების შენობიდან უსაფრთხოდ გასვლა.
მას შემდეგ, რაც სრულად მოხდა პარლამენტის შენობის დატოვება და აღარ არსებობდა დეპუტატებზე ინდივიდუალური თავდასხმების რისკი, სამინისტრომ მიიღო გადაწყვეტილება ეტაპობრივად გაეთავისუფლებინა დაკავებული ტერიტორია და პროტესტის მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, მშვიდ გარემოში, პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე გამოეხატათ პროტესტი და გაეგრძელებინათ აქცია. მიუხედავად სამინისტროს მხრიდან გაკეთებული არაერთი მოწოდებისა და გაფრთხილებისა, რომ აქციის მონაწილეებს მშვიდ ვითარებაში გამოეხატათ პროტესტი და არ განეხორციელებინათ ძალადობრივი ქმედებები, აქციის მონაწილეთა ჯგუფი ძალადობით ცდილობდა ჩიტაძის მხრიდან არსებული პარლამენტის შესასვლელის რკინის კარის დაზიანებას.
მიუხედავად პოლიციის და ასევე, თავად აქციის სხვა მონაწილეების არაერთი მოწოდებისა, ძალადობრივი ჯგუფები აგრძელებდნენ საკანონმდებლო ორგანოს კარის დაზიანებას და ცდილობდნენ უნებართვოდ შეღწევას პარლამენტის ტერიტორიაზე.
პოლიციამ კანონით დადგენილი წესით გამოიყენა სპეციალური საშუალება - წყლის ჭავლი, თუმცა აქციის მონაწილეებმა დაიწყეს ჩიტაძის ქუჩაზე არსებული სამშენებლო დამცავი ბარიერების დემონტაჟი და მისი მეშვეობით ცდილობდნენ პარლამენტის შესასვლელი კარის დაზიანებას.
ვინაიდან აშკარად იყო გამოკვეთილი ძალადობრივი ხასიათის ქმედებები, მოგვიანებით შინაგან საქმეთა სამინისტრომ გამოიყენა კანონით დადგენილი სპეციალური საშუალებები, ცრემლსადენი გაზი და ე.წ. წიწაკის სპრეი.
საზოგადოება სხვადასხვა ტელეარხების პირდაპირი ეთერების საშუალებით ადევნებს თვალს, რომ აქციის მონაწილეები ძალადობრივი ქმედებებით, სხვადასხვა ნივთებისა და კონსტრუქციების გამოყენებით, ასევე, გაურკვეველი წარმოშობის ცრემლსადენი აირის გამოყენებით ცდილობენ პარლამენტის შენობაში შეჭრას და ახორციელებენ თავდასხმებს პარლამენტის შენობის ეზოში მყოფ პოლიციელებზე.
აღნიშნული ძალადობრივი ქმედებების შედეგად, ჯანმრთელობის დაზიანება მიიღო შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომელმა.
ბოლო 2 დღის განმავლობაში, აქციის მონაწილეთა მხრიდან განხორციელებული ძალადობრივი თავდასხმების შედეგად, დაშავებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს 7 თანამშრომელი, აქედან ერთს გაუკეთდა ოპერაცია და ამ დრომდე რჩება სამედიცინო დაწესებულებაში.
გარდა ამისა, აქციის მონაწილეები სხვადასხვა მძიმე საგნებს, მათ შორის, ბოთლებს და ქვებს, ცრემლსადენ აირს და მხუთავ აირებს ესვრიან სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შენობის ეზოში, სადაც განთავსებულები არიან შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები.
საზოგადოებამ კარგად იხილა, როგორ აზიანებდა აქციის ერთ-ერთი მონაწილე ადმინისტრაციულ შენობაზე განთავსებულ ვიდეო სამეთვალყურეო კამერას. კიდევ ერთხელ, მოვუწოდებთ პოლიტიკური პარტიების ლიდერებს, აქციის ორგანიზატორებსა და მონაწილეებს, თავი შეიკავონ ძალადობრივი ქმედებისგან.
ასევე, შეწყვიტონ პარლამენტის შენობაზე თავდასხმა და მიმდებარე ტერიტორიაზე განთავსებული ინფრასტრუქტურის დაზიანება. საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, გვსურს განვაცხადოთ, რომ პოლიცია პარლამენტის შენობაზე თავდასხმის მოსაგერიებლად იყენებს კანონით დადგენილ სპეციალურ საშუალებებს, კერძოდ - წყლის ჭავლს, ცრემლსადენ გაზსა და წიწაკის სპრეის.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებს, მიუხედავად იმისა, რომ სრული სამართლებრივი საფუძველი ჰქონდათ, არ გამოუყენებია რეზინის ტყვიები.
უნდა აღინიშნოს, რომ მიუხედავად იმისა , რომ აქცია არის ძალადობრივი ხასიათის შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამ დრომდე, არ განუხორციელებია აქციის შეწყვეტისთვის საჭირო ღონისძიებები, კერძოდ, ე.წ. რობოკოპების მეშვეობით ტერიტორიის გაწმენდა, შესაბამისად სრულიად გაუგებარია, ზოგიერთი ტელეარხის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს აქციის მონაწილეები ცდილობენ სამართალდამცველებისგან თავის დაცვას, მაშინ როცა ამ დროისთვის სამართალდამცველები იმყოფებიან პარლამენტის შიდა ტერიტორიაზე და ცდილობენ პარლამენტის შენობაში უნებართვო შეჭრის აღკვეთას.
მიუხედავად არაერთი მოწოდებისა, აქციის მონაწილეებს ამ წუთებში გადაკეტილი აქვთ ორივე სანაპირო და ახდენენ ხელოვნურად საავტომობილო მოძრაობის პარალიზებას.
შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 და 11 (პრიმა) მუხლის მიხედვით, აკრძალულია ტრანსპორტის სავალი ნაწილის ხელოვნურად გადაკეტვა, აგრეთვე, აკრძალულია ტრანსპორტის გადაადგილებისათვის განზრახ დაბრკოლებების შექმნა.
პოლიციელებსა და ადმინისტრაციულ შენობებზე თავდასხმა არ წარმოადგენს შეკრებისა და მანიფესტაციის უფლებით დაცულ სფეროს, შესაბამისად, კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ აქციის ყველა მონაწილეს, შეწყვიტონ ძალადობრივი და კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები და პროტესტი გამოხატონ მშვიდ ფორმაში, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიცია იძულებული იქნება გამოიყენოს კანონით დადგენილი სპეციალური საშუალებები და შეწყვიტოს აქციის მიმდინარეობა.

Briefing of Aleksandre Darakhvelidze
I would like to provide public with detailed information regarding the events that developed on May 1, on Rustaveli Avenue and in the vicinity of the Parliament building.
As it is known to the public, the rally participants started to assemble at the rear entrance of the Parliament on May 1, at around 12:00. In parallel with the gathering, in order to ensure the safety of each citizen, the employees of the relevant units of the Ministry of Internal Affairs were mobilized on the spot.
Later on, from approximately 18:00, protesters started gathering both at the rear entrance of the Parliament and on Rustaveli Avenue. Considering that there was a risk of blocking the entrances to the Parliament, we decided to arrange police cordon on Chitadze Street, at the same time, the police called on the citizens gathered behind the Parliament to move to Chichinadze Street and continues their protest there.
After the end of voting at the Parliament, approximately at 20:00, the Ministry of Internal Affairs ensured the safe exit for the members of the Parliament and staff from Chitadze Street.
After the parliament building was completely vacated and there was no longer any risk of attacks on the MPs, the Ministry made a decision to gradually clear the occupied territory enabling protesters to continue their manifestation in a peaceful environment, in the territory adjacent to the parliament. Despite multiple calls and warnings made by the Ministry, that the participants of the rally should express their protest in a peaceful manner and not to carry out violent actions, the group of rally participants attempted to damage the iron gate of the Parliament from the Chitadze street in a violent manner.
Despite multiple appeals of the police and other participants of the rally, the violent groups continued to damage the gate of the legislative body and attempted to break into the territory of the parliament without permission.
The police administered special means - a water cannon, in full compliance of the law, but rally participants started to dismantle the protective construction barriers on Chitadze Street and tried to damage the entrance gate by using them.
As violent actions were clearly identified, later on, the Ministry of Internal Affairs administered special means established by law, tear gas and the so-called pepper spray.
Through the live broadcasts of various TV channels, the public is witnessing that rally participants are trying to break into the parliament building with violent actions, using various objects and constructions, as well as tear gas of unknown origin, and are attacking the policemen in the yard of the parliament building.
As a result of the mentioned violent actions, an employee of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs was injured.
For the last 2 days, as a result of the violent attacks carried out by the participants of the rally, 7 employees of the Ministry of Internal Affairs were injured, one of them underwent surgery and remains in a medical facility.
In addition to the mentioned, the participants of the rally are throwing various heavy objects, including bottles and stones as well as tear gas in the yard of the building of the Special State Protection Service, where the employees of the Department of Special Tasks are mobilized.
The public clearly saw how one of the participants of the rally damaged the video surveillance camera located on the administrative building. Once again, we call on the leaders of political parties, organizers and participants of the rally to refrain from violent actions.
Herewith, we urge them to stop attacking the Parliament building and damaging the infrastructure located in the surrounding area. In order to inform the public, we would like to state that the police are using special means established by law, namely water cannon, tear gas and pepper spray, to prevent the attack on the parliament building.
The employees of the Ministry of Internal Affairs, despite having a solid legal ground, did not use rubber bullets.
It should be noted that despite the fact that the protest is held in a violent manner, the Ministry of Internal Affairs has not administered the necessary measures to stop the protest, in particular, the full clean-up of the territories from demonstrators by means of the so called “robo-cops”. Therefore, it is completely incomprehensible the information spread by some TV channels that rally participants are trying to protect themselves from the law enforcement officers, while at the moment the law enforcement officers are stationed in the internal territory of the parliament where demonstrators are trying to break into the building of the parliament without permission.
Despite multiple appeals, the participants of the rally have currently blocked both sided of river Mtkvari and artificially paralyze the traffic movement.
According to Articles 11 and 11 (I) of the Law of Georgia on Assemblies and Manifestations, it is forbidden to artificially block the carriageway of transport, as well as to create obstacles to the movement of transport on purpose.
Attacking police officers and administrative buildings is not allowed by the right to assembly and demonstration, therefore, we once again call on all participants of the rally to cease violent and illegal actions and continue protest in a peaceful manner, otherwise, the police will be forced to administer special means prescribed by law and stop the progression of the protest.