• ბათუმში შსს-ს სასაზღვრო პოლიციისა და ნატო-ს ხომალდების ერთობლივი საზღვაო წვრთნებ...
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის კატარღებმა და ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) ხომალდებმა ერთობლივი სწავლებები ჩაატარეს. წვრთნები ნატო-ს ტაქტიკური სახელმძღვანელოს გამოყენებით ერთობლივ საზღვაო მანევრებს მოიცავდა. ხომალდებმა ზღვაზე ძებნა-გადარჩენის სამაშველო ოპერაციის დემონსტრირება მოახდინეს. შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის პირადმა შემადგენლობამ, ასევე, აბორდაჟის საჩვენებელი ოპერაცია განახორციელა, რაც დამრღვევი გემის შეჩერება-დაკავებას და ხომალდზე მყოფი პირების შემოწმებას გულისხმობს.
ერთობლივ წვრთნებში მონაწილეობას იღებდნენ შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის სამი ერთეულისა და ნატო-ს ტაქტიკური ჯგუფის ოთხი ერთეულისგან შემდგარი ხომალდები.
სწავლება ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) საპორტო ვიზიტის ფარგლებში გაიმართა. ერთობლივი წვრთნების დაწყებამდე, ბათუმს ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლობის შტაბის უფროსი, კონტრ-ადმირალი ჯორჯო ლაციო ეწვია, რომელიც შს მინისტრ გიორგი მღებრიშვილს შეხვდა.
ერთობლივი საზღვაო წვრთნები ნატო-ს და შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ხომალდების ურთიერთმოქმედებისა და ურთიერთთავსებადობის დონის ამაღლებას ისახავდა მიზნად.

• Joint maritime exercises conducted by border police and NATO vessels in Batumi
Joint exercises were conducted by the patrol boats of the Coast Guard Department of the Border Police of MIA and the vessels of NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2). The exercise was held under the NATO tactical guidance and included joint naval maneuvers. The vessels demonstrated search and rescue operations in the sea. The personnel of the Border Police of the MIA carried out the boarding operation that aimed at stop and arrest of a violator vessel and check of the passengers.
Joint exercises are participated by vessels consisting of three units of the Coast Guard of the Border Police of MIA and four units of the Tactical Group of the NATO.
The exercise was held within the frames of the port visit of NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2). Before the beginning of the joint exercises Batumi was visited by the NATO Allied Maritime Command's Chief of Staff, Rear Admiral Giorgio Lazio, who held meeting with the Minister of Internal Affairs of Georgia Mr.Giorgi Mghebrishvili.
Joint maritime exercises are aimed at raising the level of interoperability and interaction of the vessels of NATO and Coast Guard Department of the Border Police of MIA.