• ბათუმში საქართველოს შს მინისტრისა და ნატო-ს წარმომადგენლების ერთობლივი პრესკონფე...
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა და ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების (MARCOM) სარდლის მოადგილემ, ვიცე-ადმირალმა ერვი ბლეჟონმა ნატო-საქართველოს საზღვაო თანამშრომლობის საკითხები მედიის წარმომადგენლებთან შეაჯამეს.
ერთობლივი პრესკონფერენცია გიორგი მღებრიშვილმა გახსნა. შს მინისტრმა საქართველოში ბულგარეთის საელჩოს და ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისს ნატო-ს საპორტო ვიზიტის ორგანიზებაში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა. გიორგი მღებრიშვილმა ყურადღება გაამახვილა შავი ზღვის უსაფრთხოების საკითხებში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის მნიშვნელობაზე.
„დღეს მნიშვნელოვანი დღეა, რადგან მაქვს პატივი, ვუმასპინძლო ნატო-ს საზღვაო ძალების სარდლობას და ალიანსის მუდმივმოქმედ ნაღმსაწინააღმდეგო საზღვაო შენაერთს. მინდა, მადლობა გადავუხადო ვიცე-ადმირალ ერვე ბლეჟონს იმისთვის, რომ დღეს ჩვენს გვერდითაა. მისი სტუმრობა ალიანსის მხრიდან საქართველოს მხარდაჭერის უდავო დასტურია. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ეს გახლავთ ნატო-ს საზღვაო შენაერთის მესამე ვიზიტი საქართველოში, რაც ჩვენი მჭიდრო თანამშრომლობის მკაფიო მაგალითია.
მოგეხსენებათ, ქვეყნის საზღვაო უსაფრთხოებასა და ზღვაზე სამართალდაცვითი საქმიანობის განხორციელებაზე პასუხისმგებელი, წამყვანი უწყება გახლავთ შსს-ს სასაზღვრო პოლიცია. ამდენად, ჩვენ განსაკუთრებულ ყურადღებას ვუთმობთ სანაპირო დაცვის შესაძლებლობების განვითარებას. ამ მიმართულებით არაერთ სიახლეს ვნერგავთ, მათ შორისაა, ერთიანი საზღვაო სურათის შექმნა და უწყებათშორისი თანამშრომლობის მექანიზმების გაძლიერება. ამ კუთხით, აღსანიშნავია შსს-ს ერთობლივი საზღვაო ოპერაციების მართვის ცენტრი, რომლის შემდგომი განვითარება ჩვენთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია. აქტიურად მიმდინარეობს სანაპირო დაცვის ფლოტის მოდერნიზების პროცესიც.
ევროატლანტიკური ინტეგრაცია ჩვენი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის უმთავრესი პრიორიტეტია. ჩვენ ძალისხმევას არ ვიშურებთ იმისთვის, რომ განვავითაროთ ჩვენი შესაძლებლობები ნატო-ს სტანდარტების შესაბამისად და უზრუნველვყოთ ალიანსთან ურთიერთთავსებადობა“,- განაცხადა შს მინისტრმა.
პრესკონფერენციაზე მედიის წარმომადგენლების შეკითხვებს ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების (MARCOM) სარდლის მოადგილემ, ვიცე-ადმირალმა ერვი ბლეჟონმა, საქართველოში ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის უფროსის მოადგილე როსარია პუგლისმა და ნატო-ს ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის მეთაურმა, II რანგის კაპიტანმა, ჯასთინ ჰეინისმა უპასუხეს.
ერთობლივ პრესკონფერენციამდე ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლის მოადგილემ შს მინისტრს საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში საპორტო ვიზიტით მყოფი, ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) გემების მეთაურები წარუდგინა და საფლაგმანო ხომალდზე - „REGELE FERDINAND“ უმასპინძლა.
ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) ხომალდები ბათუმის ნავსადგურში 6 ნოემბრამდე დარჩებიან და ქართული მხარის მიერ ორგანიზებულ, სხვადასხვა ერთობლივ სწავლებასა და საჩვენებელ წვრთნებში მიიღებენ მონაწილეობას.

• Joint press Conference of the Minister of Internal Affairs and NATO Officials he...
The Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili and the Allied Maritime Command Deputy Commander, Vice Admiral Herv Blejean have summed up the NATO-Georgia maritime cooperation with media.
Giorgi Mgebrishvili open the press conference by thenking the Embassy of Bulgaria to Georgia and NATO Liaison Office for their support in organizing the port visit of SNMCMG2 to Georgia. The Minister outlined the importance of the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia to the Black Sea Security.
“It’s an important day and I’m honored to be hosting the Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2) vessels to Georgia. I want to thank Allied Maritime Command Deputy Commander, Vice Admiral Herv Blejean for being here today with us. This visit is a demonstration of NATO’s continued commitment to Georgia. We have an intense cooperation, as this has been the third visit of SNMCMG2 to Georgia.
As you are aware the Coast Guard Department under the MIA border Police of Georgia carries out maritime security and law-enforcement activities in the Territorial waters of Georgia. Thus capacity building of the Georgian Coast guard is essential for us. There are many innovations in this regard, including creation of a single marine picture and strengthening of inter-agency cooperation means. Here should be outlined the MIA Joint Maritime Operations Centre (JMOC). Further development of the Centre and Modernization of the Coast Guard fleet is ongoing.
Euro-Atlantic integration is the main priority of our country's foreign policy. We are doing our best to develop our capabilities in line with NATO standards and provide interoperability with the Alliance," – declared the Minister of Internal Affairs.
The Allied Maritime Command Deputy Commander, Vice Admiral Herv Blejean, the Deputy Head of Mission at NATO Liaison Office in Georgia, Rosaria Puglisi, and Commander of SNMCMG2, Commander Justin Hains also answered the journalists’ questions at the press conference.
The Allied Maritime Command Deputy Commander introduced the commanders of the SNMCMG2 ships to Giorgi Mgebrishvili and hosted the latter on the board of the Romanian frigate ROS Regele Ferdinand