• აზერბაიჯანში საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი თურქეთის რესპუბ...
აზერბაიჯანში საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე დააკავეს
აზერბაიჯანში, სახელმწიფო საზღვრის კვეთის დროს, საქართველოს სამართალდამცავი ორგანოების მიერ ძებნილი თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1973 წელს დაბადებული ექში ჰალილი დააკავეს.
ექში ჰალილი, დაკავების და შემდგომი ექსტრადიციის მიზნით, საქართველოს ინტერპოლის წითელი ცირკულარით, საერთაშორისო ძებნაში 2014 წლის 20 აგვისტოდან იმყოფებოდა. მას ბრალად ედება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტით, მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და 362-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენა, რაც მითვისება/გაფლანგვას და ყალბი დოკუმენტის, ბეჭდის, შტამპის ან ბლანკის დამზადებას, გასაღებას ან გამოყენებას გულისხმობს.
ექში ჰალილი კომპანია „TEK-EV INSAAT DECORATION TAHHUT ICH EV DISTIJARET LIMITED SIRKETI Ltd.“-ის დირექტორის თანამდებობას იკავებდა, როდესაც აღნიშნულმა კომპანიამ ბათუმის თოჯინების და ახალგაზრდობის სახელმწიფო თეატრის რეკონსტრუქციისთვის გამოცხადებულ ტენდერში გაიმარჯვა. მან დაარღვია ხელშეკრულებით გათვალისწინებული პირობები, ბოლომდე არ შეასრულა თეატრის სარეაბილიტაციო სამუშაოები და ყალბი ინვოისების გამოყენებით თეატრის ბიუჯეტიდან 86 663, 23 ლარი მიითვისა, რითაც სახელმწიფოს განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ზარალი მიაყენა.

• Azerbaijani law enforcers detained Turkish citizen wanted by the Georgian police...
During crossing state border of Azerbaijan, Turkish citizen Eshki Halil (DoB 1973) was detained who was wanted by the Georgian law enforcers. Eqshi Halil was wanted by the Georgian side through Interpol, under the red notice for the crime committed under the article 182, (II part, sub-paragraph B and D, part III, sub-paragraph B and article 136, II part, sub-paragraph B. (appropriation/embezzlement, using or seling forged seal, document and etc.
The detainee was the director of „TEK-EV INSAAT DECORATION TAHHUT ICH EV DISTIJARET LIMITED when it wown the tender on conducting reconstruction works to Batumi State Theatre of Toys and Youth. Detainee violated terms of the tender and failed to fulfill rehabilitation works of the theaatre building. He appropriated 86 663,23 GEL from the theater budget by which he caused fiscal damage to the state in especially large quantities. At this moment pre-extradition procedures envisaged by the law are being held against the detainee.