• აშშ-ის პრეზიდენტმა ამერიკის სანაპირო დაცვის აკადემიაში შსს-ს მხარდაჭერით გაგზავნ...
აშშ-ის პრეზიდენტმა ამერიკის სანაპირო დაცვის აკადემიაში შსს-ს მხარდაჭერით გაგზავნილ ორ კურსდამთავრებულს დიპლომი პირადად გადასცა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით, ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის აკადემიაში (United States Coast Guard Academy – USCGA) სასწავლებლად მყოფ ნიკოლოზ ტვილდიანს და სანდრო სტაჟაძეს აშშ-ის პრეზიდენტმა - ჯო ბაიდენმა აკადემიის გამოსაშვებ ღონისძიებაზე სწავლის წარმატებით დასრულება მიულოცა.
კონექტიკუტის შტატში, ქალაქ ნიუ ლონდონში გამართულ საზეიმო ცერემონიალს ამერიკული მხარის მიწვევით დაესწრნენ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, პოლკოვნიკი ნიკოლოზ შარაძე და სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე.
ბაიდენმა ამერიკული აკადემიის ქართველ კურსდამთავრებულებს დიპლომები ნიკოლოზ შარაძესა და რამაზ პაპიძესთან ერთად გადასცა.
USCGA-ს კურსდამთავრებულები: ნიკოლოზ ტვილდიანი და სანდრო სტაჟაძე აშშ-ის სანაპირო დაცვის აკადემიაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით გაგზავნილი პირველი კადეტები არიან, რომლებიც, საბაკალავრო პროგრამის წარმატებით დასრულების შემდეგ სანაპირო დაცვის რიგებში იმსახურებენ.
ამერიკის შეერთებული შტატების სანაპირო დაცვის აკადემია (USCGA) წელს 240 კურსანტმა დაასრულა. 7 უცხოელ კურსდამთავრებულს შორის ორი ქართველი: ნიკოლოზ ტვილდიანი და სანდრო სტაჟაძე არიან. სანაპირო დაცვის აკადემია ამერიკის საუკეთესო სამხედრო აკადემიების ათეულში შედის. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო USCGA–ში ჩაბარების მსურველთა შესარჩევ პროცესში, თავისი კომპეტენციიდან გამომდინარე, 2017 წელს პირველად ჩაერთო. რთული კონკურსის გავლის შემდეგ, USCGA–ში სწავლის უფლება, ოთხი წლის წინ, მხოლოდ ნიკოლოზ ტვილდიანმა და სანდრო სტაჟაძემ მოიპოვეს.

• U.S. President Personally Awarded Diplomas to the Georgian Cadets Studying at th...
U.S. President Personally Awarded Diplomas to the Georgian Cadets Studying at the USCGA with the Support of the MIA
U.S. President Joe Biden congratulated Georgian cadets on successfully graduating from the U.S. Coast Guard Academy (USCGA). Nikoloz Tvildiani and Sandro Stazhadze were sent to study at USCGA with the support of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The Head of MIA Border Police, Col Nikoloz Sharadze and the Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze were invited by the American side to attend the graduation ceremony in New London, Connecticut. Joe Biden, along with Nikoloz Sharadze and Ramaz Papidze presented diplomas to the Georgian graduates of the American Academy.
Nikoloz Tvildiani and Sandro Stazhadze are the first cadets sent to the USCGA with the support of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Upon successful completion of the undergraduate programme, they will serve in the Georgian Coast Guard.
This year, 240 cadets graduated from the USCGA. Among seven foreign graduates were two Georgian cadets. The USCGA is one of the top ten military academies in the United States. In 2017, for the first time, the MIA was involved in the USCGA candidate selection process. Four years ago, only Nikoloz Tvildiani and Sandro Stazhadze managed to pass the competition and obtained the right to study at USCGA.