12 ივნისს, 11:00 საათზე, ქალაქ ბათუმში, საქართველოში პირველად მეხანძრე-მაშველის პროფესიული დღე აღინიშნება.
ღონისძიებას შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი, მინისტრის მოადგილეები, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს პირადი შემადგენლობა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის წევრები დაესწრებიან.
გიორგი მღებრიშვილი მეხანძრე-მაშველებს პროფესიულ დღეს მიულოცავს და საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს თანამშრომლებს, სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და მიღწეული წარმატებებისთვის, მადლობის სიგელებს პირადად გადასცემს.

The professional day of firefighters and rescuers will be celebrated for the first time in Georgia on June 12, at 11:00 am, in Batumi.
The event will be attended by Mr. Giorgi Mghebrishvili, the Minister of Internal Affairs, the Deputy Ministers, the personnel of the Emergency Management Agency of the MIA and members of the Government of the Autonomous Republic of Adjara.
Mr. Giorgi Mghebrishvili will congratulate firefighters and rescuers as well as the employees of the Emergency Management Agency with their professional day and will personally award them with the letters of appreciation for excellent performance of official duties and achievements.