2014 წლის 25 ნოემბერს, 11:00 საათზე, შინაგან საქმეთა აკადემიაში, გმირ კურსანტთა ქ. N1-ში, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია, აშშ-ს ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი და შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი ოფიციალურად გახსნიან სემინარს სახელწოდებით „ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა და მოწმეთა არაპირდაპირი დაკითხვა და ეჭვმიტანილების დაკითხვა“. გახსნის ცერემონიას აშშ-ს საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) ხელმძღვანელი ტრეისი ნიუველი, უფროსი მრჩეველი პოლიციის საკითხებში მაიკლ ტერნერი და მრჩეველი პოლიციის საკითხებში მაიკლ უილსონი, აშშ-ს საელჩოს, შსს-ს აკადემიის, საქართველოს მთავარი პროკურატურის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს, ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის წარმომადგენლები დაესწრებიან. სემინარი აშშ-ს საელჩოს ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან ურთიერთობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) მიერ არის ინიცირებული.
აღნიშნული სემინარი განკუთვნილია შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მთავარი პროკურატურის, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებისთვის.
ღონისძიების მიზანია ოჯახში ძალადობის მსხვერპლებთან/მოწმეებთან და ეჭვმიტანილებთან ქართველ გამომძიებელთა კომუნიკაციის უნარის გაუმჯობესება, რაც ამ დანაშაულზე რეაგირებას და მის აღმოფხვრას კიდევ უფრო ეფექტურს გახდის.

At MIA Academy, on November 25, 2014 at 11:00 Deputy Minister Levan Izoria, US Ambassador Richard Norland and Rector of MIA Academy will officially open the seminar –“Indirect interrogation of victims/witnesses of domestic violence and interrogation of the suspect”. The ceremony will also be attended by Tracy Nuvel, the head of the US Embassy’s International Bureau of Narcotics and Law-enforcement (INL), Senior Advisor in Police Affairs- Michael Turner and Advisor in Police Matters- Michael Willson as well as representatives of US Embassy, MIA Academy, Prosecutor’s Office, Ministry of Corrections and Investigative Service of the Ministry of Finances. The Seminar was initiated by US Embassy’s International Bureau of Narcotics and Law-enforcement (INL).
The mentioned seminar is being held for the employees of the Ministry of Internal Affairs, General Prosecutor’s Office, Ministry of Corrections and Ministry of Finances.
Aim of the training is to improve skills of communication among investigators in relation with the victims/witnesses of domestic violence and suspects, which will make response on such crimes and efforts for eradication of domestic violence more efficient.