• ანაზღაურებადი სტაჟირების სამთავრობო პროგრამაზე რეგისტრაცია დაიწო
საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის ინიციატივით, მიმდინარე წლის სექტემბრიდან დამამთავრებელი კურსის სტუდენტები და კურსდამთავრებულები სხვადასხვა სახელმწიფო უწყებაში 4-თვიან ანაზღაურებად სტაჟირებას გაივლიან.
აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში, 200 პირს შესაძლებლობა ექნება ანაზღაურებადი სტაჟირება გაიაროს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფში, 14 სხვადასხვა მიმართულებით, მათ შორის:
• სამართლის მიმართულებით - 123 პოზიციაზე;
• ადამიანური რესურსების მართვის მიმართულებით - 8 პოზიციაზე;
• ფინანსების მიმართულებით - 16 პოზიციაზე;
• ეკონომიკის მიმართულებით - 5 პოზიციაზე;
• კომპიუტერული მეცნიერებების მიმართულებით - 8 პოზიციაზე;
• ბიზნეს ადმინისტრირების მიმართულებით - 4 პოზიციაზე;
• საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით - 4 პოზიციაზე;
• სოციალური მეცნიერებების მიმართულებით - 2 პოზიციაზე;
• მათემატიკა და სტატისტიკის მიმართულებით - 3 პოზიციაზე;
• ფსიქოლოგიის მიმართულებით - 3 პოზიციაზე;
• ინფორმაციის და კომუნიკაციის ტექნოლოგიების მიმართულებით - 7 პოზიციაზე;
• უცხო ენების მიმართულებით - 2 პოზიციაზე;
• არქიტექტურა, ინჟინერია, მშენებლობა, მშენებლობის ინჟინერია, საინჟინრო ფიზიკა, ელექტრული და ელექტრონული ინჟინერია, საინჟინრო ლოჯისტიკა, გარემოს ინჟინერია, ავტომატიზაციისა და მართვის სისტემების ინჟინერიის მიმართულებით - 11 პოზიციაზე;
• სხვა ნებისმიერი უმაღლესი განათლების მიმართულებით - 4 პოზიციაზე.
სტაჟირების მსურველებს განაცხადის წარდგენა 2-დან 8 აგვისტოს ჩათვლით შეეძლებათ https://hr.gov.ge -ის მეშვეობით.
სტაჟიორად შეიძლება მიღებული იყოს საქართველოს ქმედუნარიანი მოქალაქე, რომელმაც იცის სახელმწიფო ენა, სწავლობს ბაკალავრიატის დამამთავრებელ კურსზე; ან სწავლობს მაგისტრატურის საფეხურზე; ან დასრულებული აქვს ბაკალავრიატის ან მაგისტრატურის საფეხური 2023-2024 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრში.
შერჩევის კრიტერიუმად განისაზღვრა სტაჟირების მსურველი პირის აკადემიური მოსწრების (GPA) მაჩვენებელი და ქულათა სისტემა. გასაუბრებისას უპირატესობა მიენიჭებათ უმაღლესი მოსწრების კანდიდატებს.
სტაჟირების მსურველმა უნდა წარადგინოს პირადობის მოწმობის ასლი, სამოტივაციო წერილი და ინფორმაცია სწავლის ეტაპის ან დასრულების და აკადემიური მოსწრების შესახებ.
კონკურსი ორ ეტაპად წარიმართება - საბუთების გადარჩევა და გასაუბრება. სტაჟიორის კონკურსის შედეგების შესაბამისად, საუკეთესო კანდიდატის სტაჟიორად შერჩევის შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს შეფასებაზე უფლებამოსილი კომისია.

• Registration For Paid Government Internship Program Is Open
On the initiative of the Prime Minister of Georgia, Irakli Kobakhidze, starting in September of current year, graduates and final year students will undergo a 4-month paid internship in various state agencies.
Within framework of the mentioned program, 200 persons will have opportunity to undergo paid internships in various divisions of the Ministry of Internal Affairs, in 14 different directions, including:
* Law - 123 positions;
* Human resources management - 8 positions;
* Finance - 16 positions;
* Economics - 5 positions;
* Computer sciences - 8 positions;
* Business administration - 4 positions;
* International relations - 4 positions;
* Social sciences - 2 positions;
* Mathematics and statistics - 3 positions;
* Psychology - 3 positions;
* Information and communication technologies - 7 positions;
* Foreign languages ​​- 2 positions;
* Architecture, engineering, construction, construction engineering, engineering physics, electrical and electronic engineering, engineering logistics, environmental engineering, automation and control systems engineering - 11 positions;
* Any other higher education direction - 4 positions.
Internship applicants will be able to submit an application from August 2 to August 8 through www.hr.gov.ge.
An able-bodied citizen of Georgia, who knows the state language, is in his final undergraduate year or is pursuing a master's degree; or has completed a bachelor's or master's degree in the spring semester of the 2023-2024 academic year can be accepted as an intern;
Selection criteria are based on the academic performance (GPA) and the points system of the applicant. During interviews, candidates with the best academic performances will be prioritized.
Internship applicants must submit a copy of their ID card, a motivation letter, and information about the stage or completion of their studies and academic performances.
The contest will be held in two stages - document selection and interview. According to the results of applicants, decisions to select the best candidates as interns are made by the commission authorized for evaluation.