• ალექსანდრე დარახველიძე სექსუალური ძალადობის გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევ...
ალექსანდრე დარახველიძე სექსუალური ძალადობის გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლო განხილვის სახელმძღვანელოს პრეზენტაციას დაესწრო
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე - ალექსანდრე დარახველიძე სექსუალური ძალადობის გამოძიების, სისხლისსამართლებრივი დევნისა და სასამართლო განხილვის სახელმძღვანელოს პრეზენტაციას დაესწრო.
სახელმძღვანელო ევროპის საბჭოს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და „თანასწორობა ახლას“ მიერ შემუშავდა, რისთვისაც მინისტრის მოადგილემ პარტნიორ ორგანიზაციებს მადლობა გადაუხადა. სახელმძღვანელო მიზნად ისახავს სექსუალური ძალადობის საქმეების ხარისხიანი გამოძიებისათვის საჭირო ცოდნის, უნარების გაუმჯობესებას, მსხვერპლზე ორიენტირებული მიდგომების გამოყენებას და სისხლისსამართლებრივი დევნის წარმოებისთვის საქმეების ეფექტიანად მომზადებას.
ალექსანდრე დარახველიძემ ყურადღება გაამახვილა სექსუალური ძალადობის დანაშაულების გამოძიების თავისებურებებსა და ამ მიმართულებით მართლმსაჯულების ყველა ეტაპის გენდერულად მგრძნობიარე მეთოდოლოგიით განხორციელების აუცილებლობაზე. მან აღნიშნა, რომ ამ მიზნების მისაღწევად, სახელმძღვანელოს შემუშავება შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ძალიან მნიშვნელოვანი დამხმარე ინსტრუმენტია.
მინისტრის მოადგილემ ასევე ხაზი გაუსვა, რომ სახელმძღვანელოს საფუძველზე, შინაგან საქმეთა სამინისტროში სექსუალური ძალადობის საქმეებზე ეფექტიანი გამოძიების წარმოების თემაზე გამომძიებელთა სპეციალიზაცია მიმდინარეობს, რომლის ფარგლებში, სამინისტროს ტერიტორიული და სტრუქტურული ერთეულების 127 გამომძიებელი და 10 ტრენერი უკვე გადამზადდა. აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის ბოლომდე, სამინისტროს ყველა შესაბამისი დანაყოფი სპეციალიზებული გამომძიებლებით სრულად დაკომპლექტდება.
სახელმძღვანელო ევროპის საბჭოს პროექტის - „ქალთა მიმართ ძალადობის აღსაკვეთად ინტეგრირებული მიდგომის ხელშეწყობა და გენდერული თანასწორობის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში, შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, პროექტის - „გაეროს ერთობლივი პროგრამა გენდერული თანასწორობისათვს“ (UNJP) და ორგანიზაცია „თანასწორობა ახლას“ ხელშეწყობით მომზადდა.
აღნიშნული პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან თანამშრომლობითა და ევროპის საბჭოს მხარდაჭერით, 2020 წლიდან ხორციელდება.

• Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze attended the pres...
Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze attended the presentation of the manual on the investigation of sexual violence, criminal prosecution and trial proceeding.
The manual was jointly developed by the Council of Europe (CoE), UN Women and “Equality Now”, for which the Deputy Minister thanked the partner organizations. The manual aims to improve the knowledge and skills of the employees of the Ministry of Internal Affairs for investigation of sexual violence cases, provision of victim-oriented and human-rights based approaches, as well as effective preparation of criminal cases for prosecution.
Aleksandre Darakhvelidze emphasized the peculiarities of the investigation of crimes of sexual violence and the necessity to conduct all stages of judicial proceedings guided by gender sensitive methodology. Deputy Minister noted that in order to achieve these objectives, the development of the manual – “Investigation of sexual violence, criminal prosecution and trial” is a crucial tool for the Ministry of Internal affairs in aligning sexual violence investigation process even closer with international human rights standards.
Deputy Minister emphasized that the Ministry of Internal Affairs specializes investigators in effective investigations of sexual violence cases based on the manual, namely 127 investigators and 10 instructors of the Ministry’s territorial and structural units have been retrained. It is noteworthy that by the end of this year, all relevant units of the Ministry will be fully staffed with specialized investigators.
The manual has been developed in the framework of the Council of Europe project – “Promoting an integrated approach to end violence against women and enhancing gender equality in Georgia” with the support of the Swedish Government, United Nations Joint Program (UNJP) on Gender Equality and organization “Equality Now”.
The project has been implemented since 2020 in close cooperation with the Ministry of Internal Affairs of Georgia and with the support of the Council of Europe.