• ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომ...
ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მუშაობის შედეგად ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარების მნიშვნელოვანი კლება დაფიქსირდა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების გავრცელების აღკვეთის ხელშეწყობის სახელმწიფო კომისიის მეცხრე შეხვედრა გაიმართა. კომისიის შემადგენლობაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლები შედიან. სახელმწიფო კომისია ყოველთვიურად იკრიბება და შესაბამისი კანონმდებლობის იმპლემენტაციასა და საქართველოში ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებებთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებს.
სახელმწიფო კომისიის შეხვედრაზე უწყებებმა საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებში წარმოადგინეს ინფორმაცია ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვასთან დაკავშირებით ქვეყანაში არსებული ვითარების შესახებ და შესაბამისი შეფასებები გააკეთეს. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ წინა თვეების მსგავსად, კანონმდებლობის აღსრულება ეფექტურად მიმდინარეობს და კვლავ შეინიშნება კლების აშკარა ტენდენცია. აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს სტატისტიკური მონაცემებით, 2014 წლის ივნის-დეკემბერში, 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მოხმარების 90%-ზე მეტი კლება დაფიქსირდა.
მიღწეული შედეგების ფონზე, შეხვედრაზე კომისიის წევრების მხრიდან აქცენტი გაკეთდა ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლაში უწყებათშორისი მჭიდრო თანამშრომლობის მნიშვნელობასა და სახელმწიფოს მხრიდან გატარებული, დაბალანსებული ნარკოპოლიტიკის წარმატებაზე.

• AS A RESULT OF THE ACTIVITIES HELD BY COMMISSION SUPPORTING SUPPRESSION OF DISTR...
AS A RESULT OF THE ACTIVITIES HELD BY COMMISSION SUPPORTING SUPPRESSION OF DISTRIBUTING NEW PSYCHOACTIVE SUBSTANCES, CONSUMPTION OF NEW PSYCHOACTIVE SUBSTANCES HAS SIGNIFICANTLY DECREASED
The Ninth Meeting of State Commission Supporting Suppression of Distributing New Psychoactive Substances was held at the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The Commission is composed of the representatives from the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Labour, Health and Social Affairs and Ministry of Finance of Georgia. The State Commission meets every month and conducts permanent monitoring over the implementation of relevant legislation and over the challenges related to new psychoactive substances in Georgia.
At the Meeting the agencies, within the scope of their competences, presented new information on situation related to illicit traffic in new psychoactive substances existing in the country and made relevant assessments. It was stated at the Meeting that, similar to the previous months, implementation of the legislation was being conducted effectively and a clear tendency of decreasing was being continuously detected. According to the statistical data presented by Forensic Main Division of the Ministry of Internal Affairs, more than 90% decrease in consuming new psychoactive substances has been identified in the period of June-December of 2014, in comparison to the similar period of 2013.
On the basis of the achieved progress members of commission highlighted the significance of close inter-agency cooperation in fight against illicit traffic in NPS and the success of the balanced drug policy carried out by the State.