• აჭარაში სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციოდ საგანგებო შტაბი შეიქმნა
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის ცენტრ "112"-ში 19 ოქტომბერს შევიდა შეტყობინება იმის შესახებ, რომ აჭარის სანაპირო ზოლში დაფიქსირდა 5 ბალიანი შტორმი. სტიქიის შედეგად მიყენებული ზიანის აღმოფხვრის მიზნით, ბათუმში შეიქმნა კრიზისების მართვის ოპერატიული ცენტრი, რომლის მართვის კოორდინაციას შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტი ახორციელებს. ცენტრის შემადგენლობაში შედიან შს სამინისტროს სტრუქტურული დანაყოფები და ადგილობრივი თვითმმართველობის შესაბამისი სამსახურები.
ძლიერი წვიმის შედეგად აჭარაში მდინარეები ადიდდა და კალაპოტიდან გადმოვიდა, რამაც სასოფლო-სამეურნეო სავარგულები დატბორა. ბათუმი-ახალციხის საავტომობილო გზის მე-20 კილომეტრზე, ქედის მუნიციპალიტეტის სოფელ დოლოგანში ადიდებულმა მდინარემ გზას გამოაცალა საყრდენი და საავტომობილო გზის სავალი ნაწილი ნაწილობრივ შევიწროვდა. ადგილზე მობილიზებული არიან შსს-ს აჭარის სამხარეო სამმართველოს თანამშრომლები, რომლებიც საჭიროების შემთხვევაში ადგილობრივი მოსახლეობის გამოყვანას უზრუნველყოფენ პოლიციის მაღალი გამავლობის ავტომანქანებით.
სტიქიის შედეგების სალიკვიდაციოდ თბილისიდან აჭარისა და იმერეთის რეგიონებში მობილიზებულია შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო ჯგუფები შესაბამისი აღჭურვილობითა და ტექნიკით, რომლებიც ადგილობრივ სახანძრო-სამაშველო დანაყოფებთან ერთად სამაშველო ღონისძიებებს ახორციელებენ.

• Crises Management Operative Center was created in Ajara
On October 19, Emergency Response Center 112 received report that 5 scale storm was observed along Ajara coast line. In order to eradicate damage caused by the storm, Crises Management Operative Center was created in Batumi the coordination of which is performed by the Emergency Situations Management Department of the Ministry of Internal Affairs. Center is also comprised of representatives of other MIA units and various services of the local municipality.
Due to the heavy raining, rivers have flooded the nearby rural areas in the region of Ajara. On the 20th km sector of Batumi-Akhaltsikhe highway, the river has damaged the road owning to which the road has become partially narrow. Officers of Ajara Regional Police Main Division are deployed on the ground at the moment, ready for conducting evacuation of the local population with police off-road vehicles.
In order to redress the situation, rescue teams of MIA Emergency Situations Management Department are mobilized in Ajara and Imereti regions with all necessary appliances and special technic in order to conduct joint rescue operations along with local emergency services.