• 7-8 მარტის აქციებზე დაზარალებულმა პოლიციელებმა საქართველოს პრეზიდენტს ლაზარე გრი...
7-8 მარტის აქციებზე დაზარალებულმა პოლიციელებმა საქართველოს პრეზიდენტს ლაზარე გრიგორიადისის შეწყალებისგან თავის შეკავების თაობაზე განცხადებით მიმართეს
7-8 მარტის აქციებზე დაზარალებულმა პოლიციელებმა, სამინისტროს იურიდიული დეპარტამენტის მხარდაჭერით, საქართველოს პრეზიდენტს ლაზარე გრიგორიადისის შეწყალებისგან თავის შეკავების თაობაზე განცხადებით მიმართეს.
მიმართვის ავტორები არიან ის სამართალდამცველები, რომლებმაც 2023 წლის 7-8 მარტის აქციების მიმდინარეობისას, სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს, სხეულის სხვადასხვა მძიმე დაზიანება მიიღეს, მათ შორის ცეცხლის წაკიდებით.
როგორც განცხადებაშია აღნიშნული, სამართალდამცველებმა პრეზიდენტისთვის მიმართვის გადაწყვეტილება მას შემდეგ მიიღეს, რაც არაერთხელ გავრცელდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ლაზარე გრიგორიადისის ოჯახის წევრებმა და უფლებადამცველებმა სალომე ზურაბიშვილს მისი შეწყალების თხოვნით მიმართეს.
დაზარალებული პოლიციელები მიიჩნევენ, რომ პრეზიდენტის მიერ მათზე თავდამსხმელი პირის შეწყალება საზოგადოებაში გააჩენს განცდას, რომ საზოგადოებრივი წესრიგის დამცველებზე თავდასხმა დაუსჯელი დარჩება.
სამართალდამცველები აღნიშნავენ, რომ შესაძლოა შეწყალება ეხებოდეს ლაზარე გრიგორიადისის მიერ ოჯახის წევრის მიმართ განხორციელებულ ძალადობის ფაქტს, თუმცა ისინი თვლიან, რომ ეს არ იქნება რიგითი შეწყალება მსგავსი დანაშაულის ჩამდენი პირის მიმართ, არამედ იქნება გზავნილი საზოგადოებისთვის, რომ სახელმწიფო პოლიტიკა პოლიციელზე თავდასხმის, ძალადობის და ოჯახური დანაშაულის ფაქტების მიმართ არის ლოიალური.
აღნიშნული ქმედება ეჭვქვეშ დააყენებს ასეთი კატეგორიის დანაშაულებთან ბრძოლის ეფექტიანობასა და სახელმწიფო ინსტიტუტების მიერ გაწეულ ძალისხმევას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლები, მიმართვის ერთ-ერთ საფუძვლად ასახელებენ იმ გარემოებასაც, რომ 2019 წელს საქართველოს პრეზიდენტმა 22 წლის პოლიციელის თარაშ მუკბანიანის მკვლელობაში მსჯავრდებული პირი შეიწყალა, რომელსაც სასამართლოს მიერ 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდა მისჯილი და საპატიმრო დაწესებულება 5 წელიწადში დატოვა.

• Police officers, affected by March 7-8 protests, appealed to the President of Ge...
Police officers, affected by March 7-8 protests, appealed to the President of Georgia to refrain from pardoning Lazare Grigoriadis
The police officers affected by March 7-8 protests, with the support of the legal department of the Ministry, appealed to the President of Georgia to refrain from pardoning Lazare Grigoriadis.
The authors of the appeal are those officers who, during the protests of March 7-8, 2023, received various severe body injuries, including burns, while performing official duties.
As mentioned in the statement, the law enforcers made the decision to appeal to the president after the information was spread on a number of occasions that the family members of Lazare Grigoriadis and human rights defenders appealed to Salome Zurabishvili for his pardon.
The affected police officers believe that pardoning an individual who attacked them will create a sense in the society that the attack on the defenders of public order will remain unpunished.
Law enforcement officers note that the pardon may refer to the fact of violence committed by Lazare Grigoriadis against a family member, however, they believe that this will not be an ordinary act of pardon, but will be a message to the public that the state policy regarding the facts of assault against police, violence and domestic crimes is lenient.
The mentioned action will undermine the effectiveness of the fight against such category of crimes and the efforts made by state institutions in this regard.
The employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia cite the fact that in 2019, the President of Georgia pardoned an individual convicted of the murder of 22-year-old policeman, Tarash Mukbaniani, who was sentenced to 12 years in prison by the court and left penitentiary facility in 5 years.