• 2020 წლის 1 სექტემბრიდან მოძალადეებზე ელექტრონული ზედამხედველობა დაწესდება
2020 წლის 1 სექტემბერს ძალაში შევიდა საკანონმდებლო ცვლილებები, რომელიც ითვალისწინებს შემაკავებელი ორდერის გამოცემასთან ერთად, მოძალადის მიმართ ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შესაძლებლობას, თუ სახეზეა ძალადობის განმეორების რეალური საფრთხე. ძალადობის განმეორების რისკის შეფასება ხორციელდება შემაკავებელი ორდერის ოქმში ინტეგრირებული კითხვარის საფუძველზე. ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისას, მხედველობაში მიიღება ძალადობის განმეორების რისკის დონე, მოძალადის მიერ წარსულში ძალადობრივი დანაშაულის ჩადენა, ძალადობის განხორციელებისას ცივი/ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენების ფაქტი და სხვა გარემოებები.
ელექტრონული ზედამხედველობა ხორციელდება არაუმეტეს შემაკავებელი ორდერის მოქმედების ვადით, რომელიც არ აღემატება 1 თვეს.
ელექტრონული ზედამხედველობის განხორციელებისთვის აუცილებელია მსხვერპლის ან მისი კანონიერი წარმომადგენლის/საპროცესო წარმომადგენლის თანხმობა.
ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შემთხვევაში მოძალადეს სხეულზე ელექტრონული სამაჯური უმაგრდება. აღნიშნულის შედეგად ხდება მოძალადის მსხვერპლთან და წინასწარ განსაზღვრულ ტერიტორიებთან მიახლოების რეალურ დროში კონტროლი.
ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების საკითხი ექვემდებარება სასამართლო კონტროლს. პოლიციის მიერ გამოცემული ოქმი, გამოცემიდან 24 საათის განმავლობაში დასამტკიცებლად წარედგინება სასამართლოს. მოძალადის ვირტუალურ მონიტორინგს უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი ,,112".
მოძალადის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შესრულება სავალდებულოა. მოძალადის მიერ ელექტრონული ზედამხედველობისათვის თავის არიდება იწვევს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებულ პასუხისმგებლობას.
აღსანიშნავია, რომ კანონპროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ იქნა ინიცირებული, რომლის მიზანს წარმოადგენდა მსხვერპლთა უსაფრთხოების დაცვის გარანტიების გაზრდა და დახვეწა. კანონპროექტის ამოქმედებამდე, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN WOMEN) ხელშეწყობით გაზიარებული იქნა უცხო ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა და ექსპერტული ჩართულობით მომზადდა შესაბამისი კანონქვემდებარე აქტები. სისტემის დანერგვის მხარდაჭერის მიზნით, UN WOMEN-მა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 100 ელექტრონული მოწყობილობა (სამაჯური) და შესაბამისი ინფრასტრუქტურა გადასცა.

• Electronic surveillance of abusers will be imposed from September 1, 2020
Legislative changes came into force on September 1, 2020, which in parallel with issuing the restraining order provide for the possibility of imposing electronic surveillance on abuser in case of violence recurrence real threat. The risk of recurrence of violence shall be assessed based on a questionnaire integrated into the restraining order protocol. While taking the decision to impose electronic surveillance the level of risk of recurrence of crime, already committed crimes, the use of cold steel / firearms in the course of violence and other circumstances shall be taken into account.
Electronic surveillance shall be carried out for a period not more that the period of validity of a restraining order, which shall not exceed the period of 1 month.
The electronic surveillance shall require consent of a victim or his / her legal representative / procedural representative.
In case of imposing of electronic surveillance, an electronic bracelet shall be attached to the body of an abuser. As a result, approaching of an abuser to a victim, as well as approaching to pre-defined areas shall be controlled in real-time.
The issue of establishing electronic surveillance shall be subject to judicial control. The report, issued by the police, shall be submitted to the court for approval within 24 hours. Virtual monitoring of the abuser shall be provided by the Public Security Management Center "112".
Fulfillment of obligations imposed to abuser shall be mandatory. Avoidance by the abuser of electronic surveillance entails liability envisaged by the Criminal Code.
It should be noted that the draft law was initiated by the Ministry of Internal Affairs with the aim of increasing and refining the guarantees for the safety of victims. Prior to the enactment of the draft law, the best practices of foreign countries were shared with the support of the UN WOMEN and the relevant bylaws were prepared with the expert involvement. In order to support the implementation of the system, UN WOMEN donated 100 electronic devices (bracelets) and related infrastructure to the Ministry of Interior.