• 112-ის დღეს შს მინისტრის ბრძანებით ყველა ოპერატორი დაჯილდოვდა
112-ის დღესთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა მინისტრის, ვახტანგ გომელაურის, ბრძანებით, ყველა ოპერატორი მადლობის სიგელით დაჯილდოვდა.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, შს მინისტრის მოადგილე გიორგი ბუთხუზი საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი „112“-ის თბილისის ცენტრს ეწვია და „112“-ის თანამშრომლებს პანდემიის დროს განსაკუთრებულ რეჟიმში თავდაუზოგავად მუშაობისთვის, სამსახურებრივი მოვალეობის სანიმუშოდ შესრულებისა და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრის ეფექტურ მუშაობაში შეტანილი წვლილისთვის მინისტრის მადლობის სიგელები გადასცა. ასევე, რუსთავის ცენტრის უფროსს, გადაეცა სამინისტროს მედალიონი „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“.
როგორც მოგეხსენებათ, პანდემიის პერიოდში 112-ს მნიშვნელოვანი ფუნქცია დაემატა, თითოეულ მოქალაქეს ვირუსის დადასტურების შემთხვევაში შეუძლია დარეკოს 112-ზე. 2020 წელს ოპერატორებმა 7 მილიონამდე ზარს უპასუხეს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ზარების ეფექტური მართვისთვის და გადაუდებელი დახმარების ნომერთან შეუფერხებლად დაკავშირებისთვის 112-ში ოპერატორების რაოდენობა 115%-ით გაიზარდა.
2009 წელს, ევროკომისიამ, ევროპარლამენტმა და ევროსაბჭომ 11 თებერვალი „112“-ის დღედ გამოაცხადეს. 11 თებერვალს, როგორც საქართველო, ასევე, მსოფლიოს 80-ზე მეტი ქვეყანა, მათ შორის, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები, „112“-ის დღეს აღნიშნავს.

• Minister of Internal Affairs awarded all operators in Connection with the Europe...
On the occasion of the European 112 Day, based on the order of the Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, all operators were awarded with Certificates of Appreciation.
In connection with the mentioned, Deputy Minister of Internal Affairs, Giorgi Butkhuzi visited Tbilisi Center of the Public Safety Management Center "112" expressed gratitude to the staff of "112" for exemplary performance of their duties during the pandemic and efforts made in ensuring the effective operation of Public Safety Management Center. Deputy Minister awarded all operators with relevant Certificates of Appreciation.
In addition to the mentioned, the head of the Rustavi Center was awarded with a medallion of the Ministry for "Exceptional Merits".
During the pandemic “112” was additionally assigned to handle citizens’ calls. Each citizen can call 112 in case of getting infected with the virus. Throughout 2020, operators received up to 7 million calls up to date. In order to ensure the efficient call management and undisruptive connection to the 112 Center, the number of operators has increased by 115%.
In 2009, the European Commission, European Parliament and the Council of Europe officially declared February 11 as European "112" Day. On February 11, Georgia and more than 80 countries around the world, including EU member states, celebrate the official day of 112.