საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომელთა მონაწილეობით, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონოდ შეძენა-შენახვისა და საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ბრალდებით, სომხეთის რესპუბლიკის მოქალაქე არტაკ ჰ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ აღნიშნულმა პირმა განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები უკანონოდ შეიძინა და მათი საქართველოში უკანონოდ შემოტანა განიზრახა. არტაკ ჰ-მ სომხეთის რესპუბლიკიდან საბაჟო გამშვებ პუნქტ „სადახლო“-ს გავლით, საქართველოში თავისი მართვის ქვეშ მყოფი ავტომანქანის - „TOYOTA LAND CRUISER“-ის გაუქმებულ ავზში უკანონოდ შენახული, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებები შემოიტანა. ავტომანქანის შემოწმებისას სამართალდამცველებმა აღმოაჩინეს 96,460 ლიტრი თხევადი ნივთიერება, რომელიც განსაკუთრებით დიდი ოდენობით - 57,24 კილოგრამ ნარკოტიკულ საშუალება „ამფეტამინს“ და ასევე, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით - 226,681 გრამ ნარკოტიკულ საშუალება „მეტამფეტამინს“ შეიცავდა.
შსს-ს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა, ქიმიური ექსპერტიზის დასრულებისა და ნივთიერებების ოდენობის დადგენის შემდეგ, არტაკ ჰ. მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში დააკავეს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონოდ შეძენა-შენახვისა და საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მესამე ნაწილის „ა“ ქ/პუნქტით და 262-ე მუხლის მეოთხე ნაწილის „ა“ ქ/პუნქტით, რაც სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთას ვადით 15-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს). გამოძიებას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანტიკორუფციული სააგენტო აწარმოებს.

The officers of Anti-corruption Agency under the MIA in cooperation with Customs Department of Revenue Office, as a result of operative-searching and investigative activities detained citizen of Armenia Artak H, for illegal purchase, keeping and transit of drugs in especially large quantities.
Investigation established, that Artak H. illegally purchased drugs in especially large quantities and decided to illegally bring them to Georgia. The detainee entered Georgia from Armenia via “Sadakhlo” Border Check Point carrying illegally kept drugs in especially large quantities in the abolished tank by his own vehicle TOYOTA LAND CRUISER.
As a result of check carried out in the vehicle, law enforcers found 96,460 lt. of liquid substance, which contained 57,24 kg of narcotic substance “Amphetamine” as well as 226,681 gr. of narcotic substance “Methamphetamine” in especially large quantities. The officers of Anticorruption Agency upon the receipt of chemical expertise results and after the quantity of drugs have been determined, detained Artak H. in Tbilisi as a result of decision made by court.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and transit of drugs in especially large quantities. (Article 260, part III, subparagraph “A” and article 262, part IV, subparagraph “A”, which envisages from 15 to 20 years or lifetime imprisonment. Investigation is carried out by Anti-corruption Agency under the MIA.